Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashining Raisi F.Ermanov Fransiya Taraqqiyot agentligining yetakchi mutaxassisi Paskal Duard boshchiligidagi ekspertlar guruhi bilan uchrashuv o‘tkazdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 24 dekabrdagi PQ–459-son qaroriga muvofiq, “Orol dengizi havzasining quyi oqimidagi degradatsiyaga uchragan yerlar holatini yaxshilash” loyihasi amalga oshirilmoqda. Joriy yilning yanvar oyida ushbu loyihaning 2-bosqichi ishi boshlandi, bu bosqichni amalga oshiruvchi Fransiya Taraqqiyot Agentligi (AFD) va Yevropa investitsiya banki (EIB) tomonidan moliyaviy qo‘llab-quvvatlanib, tender asosida tanlab olingan ONFI va Rahmanov Partners MCHJ tomonidan amalga oshirilmoqda. Ushbu loyiha doirasida Fransiya Taraqqiyot agentligining yetakchi mutaxassisi Paskal Duard boshchiligidagi ekspertlar guruhi Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi F.Ermanov bilan uchrashdi. Uchrashuv davomida o‘zaro muhim loyihalarni amalga oshirishda “Yashil” iqtisodiyot – ekologik sof va barqaror rivojlanish modellarini joriy etish, qishloq xo‘jaligi sohasida zamonaviy texnologiyalar asosida agrar sohani modernizatsiya qilish masalalariga to‘xtalib o‘tildi. Shuningdek tashrif doirasida Qoraqalpog‘iston Respublikasining 8 ta tumanida loyihaning Texnik-iqtisodiy masalalari yuzasidan hududlarda uchrashuvlar o‘tkazish rejalashtirilgan.

Председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан Ф.Эрманов провел встречу с группой экспертов во главе с ведущим специалистом Французского агентства развития Паскалем Дуардом
Председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан Ф.Эрманов провел встречу с группой экспертов во главе с ведущим специалистом Французского агентства развития Паскалем Дуардом.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 декабря 2022 года No ПП-459 реализуется проект “Улучшение состояния деградированных земель в нижнем течении бассейна Аральского моря.” В январе текущего года началась работа 2-го этапа данного проекта, финансируемого Французским агентством развития (AFD) и Европейским инвестиционным банком (EIB), осуществляющим этот этап, и осуществляемого отобранными на тендерной основе ОНФИ и ООО “Рахманов Партнерс.”  В рамках данного проекта группа экспертов во главе с ведущим специалистом Французского агентства развития Паскалем Дуардом встретилась с Председателем Совета Министров Республики Каракалпакстан Ф.Эрмановым. В ходе встречи были затронуты вопросы внедрения “зеленой” экономики – экологически чистых и устойчивых моделей развития при реализации взаимоважных проектов, модернизации аграрного сектора на основе современных технологий в сельском хозяйстве. Также в рамках визита запланировано проведение встреч в регионах по технико-экономическим вопросам проекта в 8 районах Республики Каракалпакстан.