Qoraqalpog‘iston maktablari uchun toza suv: ta’lim sharoitlarini yaxshilash yo‘lida yangi qadam
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi huzuridagi Orolbo‘yi xalqaro innovatsiya markazi va Xitoy Fanlar akademiyasining Sinszyan ekologiya va geografiya instituti o‘rtasidagi hamkorlik doirasida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi ko‘magida viloyatdagi uchta umumta’lim maktabida zamonaviy suv filtrlash tizimlari o‘rnatildi. Ushbu loyiha ichimlik suvi sifatini yaxshilash va o‘quvchilar va o‘qituvchilar salomatligi uchun xavfsiz sharoit yaratishga qaratilgan.
Har biri 5 ming AQSH dollariga teng bo‘lgan zamonaviy suv tozalash qurilmalari Chimboy tumanidagi 31-sonli hamda Kegeyli tumanidagi 19- va 5-sonli maktablarga beg‘araz topshirildi. Ushbu tizimlar mingdan ortiq o‘quvchi va pedagoglarga xavfsiz va toza ichimlik suvidan foydalanish imkonini beradi, bu esa bolalarning hayot sifati va salomatligini yaxshilashda muhim qadamdir.
Orolbo‘yi xalqaro innovatsiya markazi vakillari ushbu loyiha xitoylik hamkasblar bilan uzoq muddatli hamkorlikning boshlanishi ekanini ta’kidladi. Tashabbus toza suvdan barqaror foydalanishni ta’minlashga qaratilgan bo‘lib, bu, ayniqsa, ta’lim sharoitlarini yaxshilash va bolalar o‘rtasida sifatsiz suv bilan bog‘liq kasalliklarning oldini olishda muhimdir.
Maktab rahbariyati va ota-onalar taqdim etilgan jihozlar va qo‘llab-quvvatlov uchun minnatdorchilik bildirishdi. Bu nafaqat mintaqaning asosiy ijtimoiy muammolaridan birini hal qilish, balki muvaffaqiyatli xalqaro hamkorlikning yorqin namunasidir.
Toza suv – salomatlik va taraqqiyotning asosi va bu loyiha Qoraqalpog‘istonning barqaror kelajagi yo‘lidagi yana bir muhim qadamdir.

Чистая вода для школ Каракалпакстана: новый шаг к улучшению условий обучения
В рамках сотрудничества между Международным инновационным центром Приаралья при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата и Синцзянским институтом экологии и географии Китайской Академии наук, при поддержке Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, в трех общеобразовательных школах региона были установлены современные системы фильтрации воды. Данный проект направлен на улучшение качества питьевой воды и создание безопасных условий для здоровья учащихся и педагогов.
В рамках сотрудничества между Международным инновационным центром Приаралья при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата и Синцзянским институтом экологии и географии Китайской Академии наук, при поддержке Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, были установлены системы фильтрации воды в трех общеобразовательных школах региона.
Современные установки для очистки воды, каждая из которых стоит 5000 долларов США, безвозмездно переданы школам №31 Чимбайского района, а также №19 и №5 Кегейлийского района. Эти системы позволят более чем тысяче учащихся и педагогам получить доступ к безопасной и чистой питьевой воде, что является важным шагом к улучшению качества жизни и здоровью детей.
Представители Международного инновационного центра Приаралья отметили, что этот проект — лишь начало долгосрочного сотрудничества с китайскими коллегами. Инициатива нацелена на обеспечение стабильного доступа к чистой воде, что особенно важно для улучшения условий обучения и предотвращения связанных с некачественной водой заболеваний среди детей.
Руководство школ и родители выразили благодарность за предоставленное оборудование и поддержку. Это не только решение одной из ключевых социальных проблем региона, но и наглядный пример успешного международного сотрудничества.
Чистая вода — основа здоровья и развития, и этот проект становится еще одним важным шагом на пути к устойчивому будущему Каракалпакстана.