Oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash masalalari ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 25-noyabr kuni oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash, paxta va g‘alla hosildorligini oshirish bo‘yicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbari yaqinda bo‘lib o‘tgan parlament majlisidagi nutqida aholi soni ko‘payib borayotgan hozirgi sharoitda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash eng dolzarb vazifa ekanini ta’kidladi.
Haqiqatan, yurtimiz aholisi yiliga qariyb 1 million nafarga o‘sib borayapti. Yer va suv manbalari esa cheklangan. Shu bois ichki bozor barqarorligini omilkorlik va hosildorlik orqali ta’minlash mumkin.
Taqdimotda qishloq xo‘jaligi vaziri shu boradagi rejalarni bayon etdi.
Kelgusi yil 4 million 800 ming gektarda ekinlar yetishtirish mo‘ljallangan. Shundan 2 million gektardan ziyod yerda meva-sabzavot, kartoshka, dukkakli va poliz mahsulotlari ekiladi. Ularning dalalarda joylashtirilishi va hosilning zaxiraga jamlanishi monitoring qilib boriladi.
Xususan, aholiga birlamchi zarur bo‘lgan 10 turdagi asosiy oziq-ovqat mahsulotlarining tizimli hisob-kitobi yuritiladi. Bunda har bir tuman kesimida qanday mahsulot yetishtirilishi va ichki bozor uchun qancha zaxira qilinishi mujassam bo‘ladi.
Ma’lumki, Prezidentimiz tashabbusi bilan 260 ming gektar yer 800 ming aholiga dehqonchilik qilish uchun bo‘lib berilgan edi. Shuningdek, Sayxunobod tajribasi asosida tomorqalarda mahsulot yetishtirish qo‘llab-quvvatlanmoqda. Bu odamlarni, ayniqsa, yoshlarni ish o‘rni va daromad bilan ta’minlashda to‘g‘ri yo‘l bo‘lganini hayotning o‘zi ko‘rsatdi. Shuningdek, bu qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ko‘p yetishtirilib, ularning narxi keskin oshib ketmasligida muhim omil bo‘ldi.
Endi bu ishlarning sifatini oshirib, ajratilgan yerlar va tomorqalardan unumli foydalanish, aholiga ilmiy va amaliy jihatdan ko‘maklashish zarur. Bundan tashqari, tumanlarning o‘zi qishloq xo‘jaligiga grant va texnik ko‘maklar jalb etishi, ilg‘or texnologiyalarni qo‘llashi talab etiladi.
Davlatimiz rahbari xorijiy tajribani o‘rganib, kartoshkachilik tizimini takomillashtirish va hosildorligini oshirish zarurligini ta’kidladi.
O‘tgan yilgi qishda 9 ming gektar bog‘ va 4 ming gektar uzumzorni sovuq urgan edi. Oqibatda 207 ming tonna hosil nobud bo‘ldi.
Prezidentimiz bunday ob-havo sharoitlarida dehqonlar zararining oldini olish bo‘yicha topshiriq bergan edi. Shunga muvofiq, xorijiy mutaxassislar bilan birga “Qishloq xo‘jaligi tavakkalchiliklarini sug‘urta qilish to‘g‘risida”gi qonun loyihasi ishlab chiqildi. Uning qabul qilinishi dehqon va fermerlarning iqtisodiy himoyasini ta’minlaydi.
Paxtachilikda xorijiy navlarni ekishning natijadorligi tahlil qilindi.
Davlatimiz rahbari bu borada klaster, fermer va sanoat korxonalari fikrini o‘rganib, masalaga ilmiy yondashish, fermerlarni zamonaviy agrotexnologiyalarga o‘qitish muhimligini ta’kidladi. Zamonaviy paxta terish mashinasi va aholi tomorqalari uchun kichik agrotexnikalar ishlab chiqarish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
“Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida barcha hududlarda daraxtzorlar barpo etilmoqda. Shunday bog‘lar atrofi hamda dala chetlarida odamlarga manfaat keltiradigan ekinlar yetishtirish mumkinligi aytildi.
Taqdimotda viloyat va tumanlarda qishloq xo‘jaligi sohasida boshqaruv tizimini isloh qilishga oid takliflar ham ko‘rib chiqildi.

Рассмотрены вопросы обеспечения продовольственной безопасности
Президент Шавкат Мирзиёев 25 ноября ознакомился с презентацией предложений по обеспечению продовольственной безопасности, повышению урожайности хлопчатника и зерновых культур.
В своем выступлении на состоявшемся недавно заседании парламента глава государства подчеркнул, что в нынешних условиях роста населения обеспечение продовольственной безопасности является наиболее актуальной задачей.
Действительно, население нашей страны ежегодно увеличивается почти на 1 миллион человек. При этом земельные и водные ресурсы ограничены. Поэтому стабильность внутреннего рынка можно обеспечить только за счет рационального подхода и повышения продуктивности.
На презентации министр сельского хозяйства изложил планы в этом направлении.
В следующем году планируется вырастить сельскохозяйственные культуры на 4 миллионах 800 тысячах гектаров. Из них на площади более 2 миллионов гектаров будут размещены картофель, плодоовощные, зернобобовые и бахчевые культуры. Будет проводиться мониторинг размещения посевов и резервирования урожая.
В частности, будет вестись система учета по 10 основным видам продуктов питания, имеющим первостепенное значение. В ней будет отражаться информация в разрезе районов о том, какие продукты выращиваются и сколько будет зарезервировано для внутреннего рынка.
По инициативе Президента 260 тысяч гектаров земли были распределены между 800 тысяч граждан для возделывания. Кроме того, на основе Сайхунабадского опыта активно поддерживается выращивание продукции на приусадебных участках. Практика подтвердила эффективность этого решения для создания рабочих мест и обеспечения доходов населения, особенно молодежи. Также этот подход стал важным фактором в увеличении объёмов сельскохозяйственного производства, что позволило избежать резкого роста цен на продукты.
Теперь важно улучшить качество работы, обеспечить эффективное использование выделенных земель и приусадебных участков, а также предоставлять населению научную и практическую поддержку. Кроме того, районам необходимо активнее привлекать гранты и техническую помощь для развития сельского хозяйства и внедрять передовые технологии.
Глава государства подчеркнул необходимость изучения зарубежного опыта, совершенствования системы картофелеводства и повышения урожайности.
Зимой прошлого года 9 тысяч гектаров садов и 4 тысячи гектаров виноградников пострадали от морозов. В результате погибло 207 тысяч тонн урожая.
Ранее Президентом было дано поручение о разработке механизма возмещения дехканам ущерба от таких погодных условий. В соответствии с этим совместно с зарубежными специалистами разработан проект закона “О страховании сельскохозяйственных рисков”. Его принятие обеспечит экономическую защиту дехкан и фермеров.
Была проанализирована результативность посева иностранных сортов хлопчатника.
Глава государства подчеркнул важность выбора наиболее оптимальных сортов, изучив мнения кластеров, фермеров и промышленных предприятий, обучения фермеров современным агротехнологиям. Даны поручения по производству современных хлопкоуборочных машин и малогабаритной сельхозтехники для приусадебных участков населения.
В рамках общенационального проекта “Яшил макон” во всех регионах создаются лесные насаждения. Отмечалось, что по периметру таких лесов, а также фермерских полей можно выращивать продовольственные культуры.
На презентации также рассмотрены предложения по реформированию системы управления сельским хозяйством в областях и районах.