QDUda «Akademik va yoshlar: ilm-fan taraqqiyotini yoshlar yaratadi!» mavzusida akademiklar va yoshlar kongressi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 7-noyabr kuni Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat universitetida Akademik Behzod Sodiqovich Yuldashevning xotirasiga bag‘ishlangan «Akademik va yoshlar: ilm-fan taraqqiyotini yoshlar yaratadi!» mavzusidagi akademiklar va yoshlar kongressi bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi akademiklari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyati oliy ta’lim muassasalari rahbarlari, doktorantlari, izlanuvchilari, yosh olimlar, iqtidorli talabalar va magistrantlar ishtirok etdi.
Kongressda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi vitse-prezidenti S.Mirzayev, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi qo‘mita raisi A.Atajanov, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri o‘rinbosari O.Maxkamov, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri B.Qayipbergenovlar mehmon bo‘lishdi. Dastlab mehmonlar yosh olimlar tomonidan tayyorlangan innovatsion ko‘rgazmalar bilan tanishdi.
Shundan so‘ng «Akademik va yoshlar: ilm-fan taraqqiyotini yoshlar yaratadi!» mavzusidagi akademiklar va yoshlar kongressining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Kongressni Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat universiteti rektori, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi boshlig‘i A.Reymov ochib berdi va boshqarib bordi. U o‘z nutqida Muhtaram Prezidentimiz tashabbusi bilan ilm-fanga qaratilayotgan e’tibor, ilm-fan sohasini rivojlantirish, tadqiqotlar samaradorligini oshirish va yosh olimlarni qo‘llab-quvvatlash borasida ulkan ishlar olib borilayotganini aytib o‘tdi.
Kongress davomida akademiklar o‘z hayot yo‘llari, ilm-fan sohasidagi yutuqlari va olib borayotgan ilmiy ishlari haqida yoshlarga keng ma’lumot berdi. Shu bilan birga, akademiklar o‘z ilmiy ishlarining muhim bosqichlari, duch kelayotgan qiyinchiliklari va ularni yengib o‘tishda qo‘lga kiritgan tajribalarini yoshlar bilan o‘rtoqlashdi. Tadbir doirasida universitetning iqtidorli talaba-yoshlari tomonidan tayyorlangan konsert dasturi yig‘ilganlar e’tiboriga havola etildi. Shuningdek, kongress davomida «Yashil makon» umummilliy loyihasi o‘tkazilib, bu yerda Akademiklar bog‘i barpo etildi. Akademiklar bog‘iga ezgu niyatlar bilan daraxt ko‘chatlari o‘tqazildi.
Tadbirning asosiy maqsadi – yoshlarni ilm-fan va innovatsiyalarga jalb etish, ularda ilmiy qiziqishni oshirish hamda mamlakat kelajagi uchun zarur bo‘lgan yetuk olimlarni yetishtirishdan iborat. Ushbu tadbir yoshlar uchun ilm-fan olamiga yo‘l ko‘rsatish, ularni ilmiy izlanishlarga yo‘naltirish va o‘zlari tanlagan yo‘lda dadil qadam tashlashiga ko‘maklashishga qaratilgan.

В КГУ прошел конгресс академиков и молодежи под названием «Академик и молодежь: развитие науки в руках молодежи»
Сегодня , 7 ноября текущего года, в Каракалпакском государственном университете имени Бердаха состоялся конгресс под названием «Академик и молодежь: развитие науки в руках молодежи», посвященный памяти академика Бехзода Содиковича Юлдашева. В нем приняли участие академики Академии наук Республики Узбекистан, руководители, докторанты, исследователи, молодые ученые, талантливые студенты и магистранты высших учебных заведений Республики Каракалпакстан и Хорезмской области.
Главными гостями конгресса были вице-президент АН РУз профессор С. Мирзаев, руководитель комитета Жокарг’ы Кенеса Республики Каракалпакстан А. Атажанов, заместитель министра Высшего образования, науки и инноваций О. Махкамов, министр Высшего образования, науки и инноваций Республики Каракалпакстан Б. Кайыпбергенов. В начале гости ознакомились инновационной выставкой, подготовленной молодыми учеными.
Затем состоялась церемония открытия конгресса академиков и молодежи под названием «Академик и молодежь: развитие науки в руках молодежи». Конгресс открыл и вел ректор Каракалпакского государственного университета имени Бердаха, руководитель отделения Республики Каракалпакстан Академии наук Республики Узбекистан А. Реймов. Он в своей речи отметил, что по инициативе уважаемого президента уделяется особое внимание и проводятся большие работы для развития науки, повышения эффективности исследований и поддержки молодых ученых.
В ходе конгресса академики дали молодым ученым и студентам обширную информацию о жизненном пути, профессиональной деятельности, достижениях в сфере науки и о своих научных работах. Вместе с тем они рассказали о важных этапах своих научных работ, о трудностях, с которыми сталкиваются и об опыте и навыках по их решению. Также в конгрессе обсуждались актуальные проблемы в сфере науки, значимость новых технологий в научных исследованиях, научные достижения в мировом масштабе.
В ходе мероприятия была представлена концертная программа, подготовленная талантливыми студентами университета. А также в конгрессе был проведен общенациональный проект «Яшил макон», где был создан Сад академиков. В Сад академиков с благими намерениями были посажены саженцы деревьев.