28.03.2024, Пайшанба
Аҳолига кўрсатилаётган кардиологик ва кардиожарроҳлик хизматлари сифатини яхшилаш, ҳудудларда юрак-қон томир касалликларининг олдини олиш, барвақт аниқлаш ва самарали даволаш ишларини кенгайтириш, беморлар учун қулай шарт-шароитлар яратиш, уларни зарур дори воситалари билан узлуксиз таъминлаш ҳамда Республика ихтисослаштирилган кардиология илмий-амалий тиббиёт маркази фаолиятини трансформация қилиш мақсадида:
1. Қуйидагилар юрак-қон томир касалликларининг олдини олишда асосий йўналишлар этиб белгилансин:
бирламчи тиббиёт муассасалари томонидан даврий тиббий кўрикларни йўлга қўйиш ҳамда соғлом турмуш тарзини кенг тарғиб қилиш;
эҳтиёжманд аҳоли қатламларини зарур дори воситалари билан бепул таъминлаш;
ҳудудларда кўрсатилаётган юқори технологик, кам инвазив кардиологик ҳамда кардиожарроҳлик тиббий хизматлар кўламини ошириш;
бирламчи бўғиндаги мутахассисларнинг касбий кўникмаларини ривожлантириш ва салоҳиятини ошириш, соҳада илм-фанни ривожлантириш;
юрак-қон томир касалликлари бўлган беморларга тиббий хизмат кўрсатиш тизимини рақамлаштириш.
2. Соғлиқни сақлаш тизимининг бирламчи бўғинида аҳоли билан бевосита маҳаллада ишлайдиган “тиббиёт бригадалари” ва оилавий поликлиникалар ролини тубдан ошириш ҳамда юрак-қон томир касалликларини эрта аниқлаш ва уларнинг олдини олиш мақсадида 2022 йилдан бошлаб:
йилига бир марта 18 ёшдан 40 ёшгача бўлган аҳолининг саломатлик профилини (овқатланиш характери, тамакига қарамлик, тана вазни индекси, артериал босим, қондаги қанд ва холестерин даражаси ва бошқалар) баҳолаш;
40 ёшдан ошган аҳолини оилавий поликлиника ва тиббиёт бригадалари орқали йилига камида бир марта манзилли скрининг текширувларидан ўтказиш;
юрак-қон томир касалликлари аниқланган беморларнинг ягона электрон реестрини юритиш ҳамда ушбу турдаги касалликлари мавжуд “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри”да бўлган 200 мингдан зиёд аҳолига эналаприл (Enalapril) дори воситасини бепул тарқатиш;
эҳтиёжга кўра туман (шаҳар) шифохоналари лабораторияларини коагулометр ускунаси ҳамда зарур реактивлар билан тўлиқ таъминлаш йўлга қўйилсин.
3. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 30 октябрдаги “Соғлом турмуш тарзини кенг татбиқ этиш ва оммавий спортни янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-6099-сон фармонига мувофиқ, юриш, югуриш, мини-футбол, велоспорт, бадминтон, стритбол, “Workоut” (маҳалла ва кўча фитнеси) спорт турларини оммавийлаштириш ва ривожлантириш дастурларини амалга ошириш учун Давлат бюджетидан 2021 йилдан бошлаб ҳар йили 104 миллиард сўмдан маблағлар ажратилиши белгиланганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳамда туман (шаҳар) ҳокимлари:
а) Туризм ва спорт вазирлиги (А.Каримов), Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги (Р.Маматов) билан биргаликда:
ҳар йил якунида замонавий фитнес учун шароитга эга кўчаларни барпо этиш мақсадида намунали маҳаллалар рўйхатини шакллантириб борсин;
ҳар йили туман ва шаҳарларда замонавий фитнес учун шароитга эга кўчалари мавжуд бўлган биттадан намунали маҳаллаларни ташкил қилсин;
б) Соғлиқни сақлаш вазирлиги (А.Иноятов) билан биргаликда 2022 йил якунига қадар туман (шаҳар) кўп тармоқли марказий поликлиникаларида юқумли бўлмаган касалликлар, шу жумладан, юрак-қон томир касалликлари ва уларнинг асоратлари профилактикаси, ўз касаллигини доимий назорат қилиб бориш кўникмасини шакллантиришга қаратилган “Профилактика мактаблари”ни ташкил этсин.
Бунда, “Тўғри овқатланиш ва соғлом турмуш тарзи” хоналарини ташкил этиб, беморларни 35 турдаги тарқатма материаллар билан таъминласин.
4. Соғлиқни сақлаш вазирлиги (Б.Мусаев), Республика ихтисослаштирилган кардиология илмий-амалий тиббиёт маркази (Х.Фозилов):
а) 2023 йил 1 январга қадар:
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги (Ш.Шерматов) билан биргаликда тиббиётнинг бирламчи бўғинида фаолият юритувчи оилавий шифокорлар ишини соддалаштириш ва самарадорлигини ошириш мақсадида Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг протоколига асосланган юрак-қон томир касалликлари хавф-стратификациясини баҳолаш учун мобил илова яратиб, амалиётга татбиқ этсин;
асосланган ҳисоб-китоблар ҳамда эҳтиёжга кўра, туман (шаҳар) шифохоналарини 4 турдаги кардиология ускуналари билан жиҳозлаш ҳисобига кўрсатиладиган хизмат турлари 15 тага етказилишини таъминласин;
б) Республика ихтисослаштирилган кардиология илмий-амалий тиббиёт марказининг (кейинги ўринларда – Марказ) ҳудудий филиалларида кардиология йўналишида юқори технологик жарроҳлик амалиётлари турини босқичма-босқич 15 турдан 35 тургача оширсин.
5. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимликлари бир ҳафта муддатда мазкур қарор талабларига мувофиқ тегишли ҳудудларда 2022-2024 йилларда кардиология ёрдами кўрсатиш тизимини такомиллаштириш бўйича ҳудудий дастурларни ишлаб чиқсин ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси ва халқ депутатлари маҳаллий Кенгашларида кўриб чиқилиши ва тасдиқланишини таъминласин.
6. Молия вазирлиги (Т.Ишметов) 2022 йилда:
“Соғлом турмуш тарзи” платформасидан фойдаланувчиларни рағбатлантириш, уларнинг сонини янада ошириш ҳамда бу борада олиб борилаётган ишлар кўламини янада кенгайтириш мақсадида Давлат бюджетидан 100 миллиард сўм ажратилишини;
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимликлари ҳамда Соғлиқни сақлаш вазирлиги билан биргаликда туман (шаҳар) тиббиёт бирлашмалари лабораторияларини эҳтиёжга қараб коагулометр ускунаси ва зарур реактивлар билан таъминлаш ҳамда “Тўғри овқатланиш ва соғлом турмуш тарзи” хоналарини ташкил этиш учун ҳар бир туман (шаҳар) бюджетларида 350 миллион сўмгача маблағ кўзда тутилишини;
Соғлиқни сақлаш вазирлиги билан биргаликда туман (шаҳар) тиббиёт бирлашмаларида 4 турдаги кардиология ускуналари мавжудлиги юзасидан хатлов ўтказишни ҳамда зарур бўлган жиҳозларнинг хариди учун Ўзбекистон Республикаси республика бюджетидан Соғлиқни сақлаш вазирлигига марказлашган тартибда ажратиладиган маблағлар ҳисобидан 60 миллиард сўмгача бўлган миқдорда маблағ ажратилишини таъминласин.
7. Соғлиқни сақлаш вазирлиги (У.Собиров), Марказ (Х.Фозилов):
а) 2023 йил 1 январга қадар Марказ клиникасини кўп тармоқли клиника сифатида трансформация қилиш ва зарур бўлган замонавий тиббий ускуналар билан жиҳозлаш чораларини кўрсин.
Бунда:
2023 йил 1 январга қадар Марказда юрак-қон томир касалликлари илмий тадқиқотлар лабораториялари ташкил қилинсин;
2022 йил 1 февралга қадар Молия вазирлиги (Ж.Абруев), Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги (Ш.Вафаев) билан биргаликда Марказнинг юрак қон-томир касалликлари илмий тадқиқотлар лабораторияларини замонавий тиббий ускуналар билан 1-иловага мувофиқ таъминлаш учун халқаро молия ташкилотлари ҳамда Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан 5 миллион АҚШ доллари эквивалентидаги маблағларни йўналтириш чоралари кўрилсин;
превентив кардиология, нур ёрдамида диагностика ва бошқа йўналишларда янги илмий тадқиқотлар учун замонавий лабораториялар ташкил этилсин ҳамда Марказда 15 дан зиёд юқори технологик амалиётларнинг йўлга қўйилиши таъминлансин;
б) икки ой муддатда юрак-қон томир касалликларини даволашда қўлланиладиган дори воситалари рўйхатини уларнинг самарадорлигини ҳисобга олган ҳолда қайта кўриб чиқсин ва ҳар йили янгилаб борсин;
в) 2022 йил 1 февралга қадар Марказнинг ички имкониятларидан келиб чиққан ҳолда мавжуд штатлар доирасида ҳудудий филиаллар билан ишлаш бўйича директор ўринбосари лавозимини жорий этсин;
г) 2022 йил якунига қадар, кейинчалик эса ҳар йили Германия, Россия ва бошқа давлатларнинг нуфузли тиббиёт муассасаларида 30 нафардан кардиолог мутахассисларнинг Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Иқтидорли ва малакали тиббиёт мутахассисларини қўллаб-қувватлаш ҳамда тиббиёт муассасаларига жалб қилиш жамғармаси ҳисобидан малакасини ошириш чораларини кўрсин;
д) 2023 йил якунига қадар Марказнинг барча ҳудудий филиалларида телемедицина ва телеметрия марказларини ташкил қилсин.
8. Қуйидагилар:
Кардиология хизматини 2022-2024 йилларда янада ривожлантиришга йўналтирилган чора-тадбирлар дастури (кейинги ўринларда – Дастур) 2-иловага мувофиқ;
Кардиология хизматини 2022-2024 йилларда янада ривожлантиришга йўналтирилган чора-тадбирлар дастурини амалга ошириш самарадорлигини аниқлаш кўрсаткичлари 3-иловага мувофиқ;
Республика ихтисослаштирилган кардиология илмий-амалий тиббиёт маркази филиаллари ҳамда туман (шаҳар) тиббиёт бирлашмаларининг кардиология бўлинмаларини 2022 йилда тиббий ускуналар билан жиҳозлашга доир чора-тадбирлар 4-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
9. Соғлиқни сақлаш вазирлиги (Б.Мусаев):
шошилинч ва кечиктириб бўлмайдиган тиббий ёрдам кўрсатиш зарур бўлган ҳолатларда ўткир коронар синдроми билан оғриган беморлар учун коронарография ва бирламчи стентлаш амалиётларини Марказнинг ҳудудий филиаллари, Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий марказининг ҳудудий филиаллари, Туманлараро қўшма шикастланишлар ва ўткир қон-томир касалликлари марказлари ҳамда бошқа ангиограф ускунаси мавжуд даволаш-профилактика муассасаларида Давлат бюджети ҳисобидан амалга ошириш;
бир миллион ва ундан ортиқ аҳолига хизмат кўрсатувчи Туманлараро қўшма шикастланишлар ва ўткир қон-томир касалликлари марказларини ангиограф ускунаси билан таъминлаш;
Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги (С.Кариев) билан биргаликда икки ой муддатда юқори технологик кардиожарроҳлик амалиётлари учун ишлатиладиган бир марталик сарфлов воситалари ҳамда тромб эритувчи дори воситаларини республикамизда ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш ва уларни узлуксиз таъминлаш бўйича Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритсин.
10. Соғлиқни сақлаш вазирлиги (А.Иноятов):
а) икки ой муддатда оилавий шифокор пунктлари ва поликлиникаларда фаолият юритувчи ҳамшираларнинг вазифаларини қайта кўриб чиқиб, шифокоргача ўтказиладиган тиббий кўрик турларини кўпайтириш орқали уларнинг функцияларини кенгайтириш;
б) 2022 йил якунига қадар Тиббиёт ходимларининг касбий малакасини ривожлантириш маркази (Х.Акилов), Марказ (Х.Фозилов) билан биргаликда:
тиббиёт бригадаларининг 14 минг нафар оилавий шифокорларини касалликлар профилактикаси, уларни барвақт аниқлаш, даволаш ва бирламчи ёрдам кўрсатишга ўқитиш;
хорижда тажриба орттирган хусусий сектор вакиллари билан ҳамкорликда бирламчи бўғиндаги 500 нафар мутахассисларни кардиология ва лаборатория йўналишлари бўйича қайта тайёрлаш;
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимликлари билан биргаликда барча оилавий шифокор пунктлари ва поликлиникаларда шифокор олди кўрик хоналарини ташкил қилиш ҳамда 15 минг нафар ҳамширани махсус курсларда ўқитиш чораларини кўрсин.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги (Б.Мусаев) Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимликлари билан биргаликда бирламчи бўғиндаги мутахассисларни кардиология ва лаборатория йўналишлари бўйича қайта тайёрлаш учун харажатларнинг 50 фоизи Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Иқтидорли ва малакали тиббиёт мутахассисларини қўллаб-қувватлаш ҳамда тиббиёт муассасаларига жалб қилиш жамғармасидан, қолган 50 фоизи маҳаллий бюджетдан қоплаб берилишини таъминласин.
11. Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги (А.Ходжаев), Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси (А.Хаджаев), Соғлиқни сақлаш вазирлиги (Б.Мусаев) юрак-қон томир касалликларининг олдини олиш бўйича соғлом турмуш тарзини кенг тарғиб қилиш ва жамоатчиликка етказиш чораларини кўрсин.
12. Ўзбекистон Республикаси Президентининг ва Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматининг айрим ҳужжатларига 5-иловага мувофиқ ўзгартириш ва қўшимчалар киритилсин.
13. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб соғлиқни сақлаш вазири Б.МусаевҚорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимлари белгилансин.
Қарор ижросини муҳокама қилиб бориш, масъул ташкилотлар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг биринчи ўринбосари Л.Н.Тўйчиев зиммасига юклансин.
Амалга оширилаётган чора-тадбирлар натижадорлиги юзасидан 2022 йил якунига қадар Ўзбекистон Республикаси Президентига ахборот берилсин.

О мерах по профилактике и повышению качества лечения сердечно-сосудистых заболеваний
В целях улучшения качества оказываемых населению кардиологических и кардиохирургических услуг, расширения работ по профилактике, раннему выявлению и эффективному лечению сердечно-сосудистых заболеваний в регионах, создания благоприятных условий для пациентов, бесперебойного обеспечения их необходимыми лекарственными средствами, а также трансформации деятельности Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра кардиологии:
1. Определить основными направлениями в профилактике сердечно-сосудистых заболеваний:
организацию первичными медицинскими учреждениями периодических медицинских осмотров и широкую пропаганду здорового образа жизни;
обеспечение нуждающихся слоев населения необходимыми лекарственными средствами на безвозмездной основе;
расширение масштаба предоставляемых в регионах высокотехнологичных, малоинвазивных кардиологических и кардиохирургических медицинских услуг;
развитие профессиональных навыков и повышение потенциала специалистов первичного звена, развитие науки в сфере;
цифровизацию системы оказания медицинских услуг пациентам с сердечно-сосудистыми заболеваниями.
2. В целях кардинального повышения роли «медицинских бригад» и семейных поликлиник, непосредственно работающих с населением в махаллях в первичном звене системы здравоохранения, а также раннего выявления и профилактики сердечно-сосудистых заболеваний начиная с 2022 года организовать:
оценку профиля здоровья (характер питания, табачная зависимость, индекс веса тела, артериальное давление, уровень сахара и холестерина в крови и другие) населения в возрасте от 18 до 40 лет – раз в год;
проведение адресного скрининг-обследования населения в возрасте старше 40 лет посредством семейных поликлиник и медицинских бригад – не реже одного раза в год;
ведение единого электронного реестра больных с сердечно-сосудистыми заболеваниями, а также бесплатную раздачу включенным в «Единый реестр социальной защиты» более 200 тысячам граждан с данными видами заболевания лекарственного средства эналаприл (Enalapril);
обеспечение лабораторий районных (городских) больниц аппаратами «коагулометр» и необходимыми реактивами в полном объеме, по потребности.
3. Принять к сведению, что в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 30 октября 2020 года № УП–6099 «О мерах по широкому внедрению здорового образа жизни и дальнейшему развитию массового спорта» для реализации программ по популяризации и развитию таких видов спорта, как ходьба, бег, мини-футбол, велоспорт, бадминтон, стритбол и «Workоut» (уличный фитнес), определено выделение из государственного бюджета начиная с 2021 года ежегодно средств в размере 104 миллиардов сумов.
Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей и города Ташкента, а также районов (городов):
а) совместно с Министерством туризма и спорта (Каримов А.), Министерством по поддержке махалли и семьи (Маматов Р.):
составлять по итогам каждого года перечень образцовых махаллей в целях создания улиц с наличием условий для современного фитнеса;
организовать ежегодно в районах и городах по одной образцовой махалле, имеющей улицы с наличием условий для современного фитнеса;
б) совместно с Министерством здравоохранения (Иноятов А.) до конца 2022 года организовать в районных (городских) многопрофильных центральных поликлиниках «школы профилактики», направленные на профилактику неинфекционных заболеваний, включая сердечно-сосудистые заболевания и их осложнения, формирование навыка постоянного контроля за своим заболеванием.
При этом организовать кабинеты «Правильное питание и здоровый образ жизни», обеспечить пациентов 35 видами наглядных материалов.
4. Министерству здравоохранения (Мусаев Б.), Республиканскому специализированному научно-практическому медицинскому центру кардиологии (Фозилов Х.):
а) в срок до 1 января 2023 года:
совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций (Шерматов Ш.) в целях упрощения и повышения эффективности работы семейных врачей, осуществляющих деятельность в первичном звене медицины, создать и внедрить в практику мобильное приложение для оценки риска-стратификации сердечно-сосудистых заболеваний, основанное на протоколе Всемирной организации здравоохранения;
обеспечить доведение до 15 количества видов услуг, оказываемых за счет оснащения районных (городских) больниц 4 видами кардиологического оборудования, согласно обоснованным расчетам и по потребности;
б) увеличить поэтапно с 15 до 35 виды высокотехнологичных хирургических операций в направлении кардиологии в региональных филиалах Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра кардиологии (далее – Центр).
5. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента в недельный срок разработать региональные программы по совершенствованию системы оказания кардиологической помощи в 2022–2024 годах на соответствующих территориях согласно требованиям настоящего постановления, а также обеспечить их рассмотрение и утверждение в Жокаргы Кенесе Республики Каракалпакстан и местных Кенгашах народных депутатов.
6. Министерству финансов (Ишметов Т.) в 2022 году обеспечить:
выделение из государственного бюджета 100 миллиардов сумов в целях стимулирования пользователей платформы «Здоровый образ жизни», дальнейшего увеличения их численности и расширения масштабов проводимой работы в этом направлении;
совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента, Министерством здравоохранения предусмотрение в бюджете каждого района (города) до 350 миллионов сумов для обеспечения по потребности лабораторий районных (городских) медицинских объединений аппаратом «коагулометр» и необходимыми реактивами, а также для организации кабинетов «Правильное питание и здоровый образ жизни»;
совместно с Министерством здравоохранения обеспечить проведение в районных (городских) медицинских объединениях инвентаризации на наличие 4 видов современного кардиологического оборудования, а также обеспечить выделение средств в размере до 60 миллиардов сумов за счет средств, выделяемых в централизованном порядке из республиканского бюджета Республики Узбекистан Министерству здравоохранения на закупку необходимого оборудования.
7. Министерству здравоохранения (Собиров У.), Центру (Фозилов Х.):
а) до 1 января 2023 года принять меры по трансформации в качестве многопрофильной клиники и оснащению необходимым современным медицинским оборудованием клиники Центра.
При этом:
в срок до 1 января 2023 года организовать в Центре научно-исследовательские лаборатории сердечно-сосудистых заболеваний;
в срок до 1 февраля 2022 года совместно с Министерством финансов (Абруев Ж.), Министерством инвестиций и внешней торговли (Вафаев Ш.) принять меры по направлению средств в эквиваленте 5 миллионов долларов США за счет средств международных финансовых организаций и государственного бюджета на обеспечение современным медицинским оборудованием научно-исследовательских лабораторий сердечно-сосудистых заболеваний Центра согласно приложению № 1;
создать современные лаборатории для новых научных исследований по превентивной кардиологии, лучевой диагностике и другим направлениям, а также обеспечить налаживание в Центре более 15 высокотехнологичных операций;
б) в двухмесячный срок пересмотреть и ежегодно обновлять перечень лекарственных средств, применяемых при лечении сердечно-сосудистых заболеваний, с учетом их эффективности;
в) в срок до 1 февраля 2022 года ввести должность заместителя директора по работе с региональными филиалами в рамках имеющихся штатов исходя из внутренних возможностей Центра;
г) принять меры по повышению квалификации в срок до конца 2022 года, в последующем – ежегодно 30 специалистов-кардиологов в ведущих медицинских учреждениях Германии, России и других государств за счет Фонда поддержки и привлечения в медицинские учреждения одаренных и квалифицированных медицинских специалистов при Министерстве здравоохранения;
д) в срок до конца 2023 года создать во всех региональных филиалах Центра центры телемедицины и телеметрии.
8. Утвердить:
Программу мер дальнейшего развития службы кардиологии в 2022–2024 годах (далее – Программа) согласно приложению № 2;
Показатели определения эффективности реализации Программы мер дальнейшего развития службы кардиологии в 2022–2024 годах согласно приложению № 3;
Меры по оснащению медицинским оборудованием филиалов Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра кардиологии, а также отделений кардиологии районных (городских) медицинских объединений в 2022 году согласно приложению № 4.
9. Министерству здравоохранения (Мусаев Б.) внести в Кабинет Министров предложения:
об осуществлении операций по коронарографии и первичному стентированию для больных с острым коронарным синдромом в случаях необходимости оказания экстренной и безотлагательной медицинской помощи в региональных филиалах Центра, региональных филиалах Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи, межрайонных центрах сочетанных травм и острых сосудистых заболеваний, а также в других лечебно-профилактических учреждениях, имеющих ангиографическое оборудование, за счет государственного бюджета;
об обеспечении межрайонных центров сочетанных травм и острых сосудистых заболеваний, обслуживающих один миллион и более единиц населения, ангиографическим оборудованием;
об организации совместно с Агентством по развитию фармацевтической отрасли (Кариев С.) в двухмесячный срок производства в республике одноразовых расходных материалов, используемых для высокотехнологичных кардиохирургических операций, и антитромбических препаратов, а также бесперебойного обеспечения ими.
10. Министерству здравоохранения (Иноятов А.) принять меры:
а) по пересмотру в двухмесячный срок обязанностей медицинских сестер, осуществляющих деятельность в пунктах семейного врача и поликлиниках, расширению их функций путем увеличения видов доврачебного медицинского осмотра;
б) до конца 2022 года совместно с Центром развития профессиональной квалификации медицинских работников (Акилов Х.), Центром (Фозилов Х.) по:
обучению 14 тысяч семейных врачей медицинских бригад профилактике, раннему выявлению, лечению заболеваний и оказанию первичной помощи;
переподготовке совместно с представителями частного сектора с зарубежным опытом работы 500 специалистов первичного звена по направлениям кардиологии и лаборатории;
созданию совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента кабинетов доврачебного осмотра во всех пунктах семейного врача и поликлиниках,
а также обучению 15 тысяч медицинских сестер на специальных курсах.
Министерству здравоохранения (Мусаев Б.) совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента обеспечить покрытие 50 процентов расходов на переподготовку специалистов первичного звена по направлению кардиологии и лаборатории за счет Фонда поддержки и привлечения в медицинские учреждения одаренных и квалифицированных медицинских специалистов при Министерстве здравоохранения, остальных 50 процентов – за счет местного бюджета.
11. Агентству информации и массовых коммуникаций (Ходжаев А.), Национальной телерадиокомпании Узбекистана (Хаджаев А.), Министерству здравоохранения (Мусаев Б.) принять меры по широкой пропаганде и доведению до общественности принципов здорового образа жизни для предупреждения сердечно-сосудистых заболеваний.
12. Внести изменения и дополнения в некоторые акты Президента Республики Узбекистан и правительства Республики Узбекистан согласно приложению № 5.
13. Возложить на министра здравоохранения Мусаева Б.А.Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстанхокимов областей и города Ташкента персональную ответственность
за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью организаций, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Туйчиева Л.Н.
О результативности осуществляемых мер информировать Президента Республики Узбекистан до конца 2022 года.