Туркиянинг Кўнё шаҳрида ўтказилган бешинчи Ислом бирдамлиги ўйинларида иштирок этган Ўзбекистон спорт делегацияси аъзоларига
Қадрли спортчи ва мураббийлар! Муҳтарам юртдошлар!
Аввало, сиз, азизларни, сизларнинг тимсолингизда бутун халқимизни Туркия Республикасининг Кўнё шаҳрида ўтказилган бешинчи Ислом бирдамлиги ўйинларида муносиб иштирок этиб, юксак натижаларни қўлга киритганингиз билан чин қалбимдан самимий муборакбод этаман.
Жонажон Ватанимизда миллий мустақиллигимизнинг ўттиз бир йиллик шонли санасига бағишлаб катта тайёргарлик ишлари олиб борилаётган ушбу шукуҳли дамларда сизларнинг кескин курашларда кечган беллашувларда эришган ютуқларингиз эл-юртимиз учун муносиб байрам совғаси бўлди.
Ҳар тўрт йилда бир марта ўтказиладиган мазкур нуфузли спорт анжуманида юртдошларимиз сизларнинг ҳар бир чиқишингизни оммавий ахборот воситалари ва Интернет орқали катта қизиқиш
ва ҳаяжон билан кузатиб борди. Бутун Ўзбекистон сизларни қўллаб-қувватлаб, Яратгандан омад ва зафарлар тилади.
Дунёнинг 56 та давлатидан 4200 нафар спортчи иштирок этган ушбу мусобақаларда миллий терма жамоамиз аъзолари улкан маҳорат, ғайрат ва матонатини, ғалабага бўлган юксак интилиш
ва иродасини намоён этиб, 51 та олтин, 42 та кумуш ва 65 та бронза медалини қўлга киритганлари ҳар қандай таҳсинга сазовордир.
Айниқса, Ўзбекистон вакиллари Эрон, Озарбайжон, Индонезия, Саудия Арабистони, Қозоғистон, Бирлашган Араб Амирликлари, Қатар, Кувайт каби спорт соҳасида ривожланган давлатларни ортда қолдириб, умумжамоа ҳисобида Туркия Республикасидан кейин фахрли иккинчи ўринни эгаллаганлари мамлакатимиз спортида яна бир ёрқин саҳифа бўлди.
Ўзбек спортининг ифтихори бўлган Руслан Нуриддинов, Акбар Жўраев, Сарварбек Зафаржонов, Турсуной Жабборова оғир атлетика, Ольга Забелинская велоспорт мусобақаларида учтадан олтин медални қўлга киритгани спорт тарихида камдан-кам учрайдиган ноёб ҳодисадир.
Бўлиб ўтган қизғин беллашувларда юртимиз шарафини муносиб ҳимоя қилган Улуғбек Рашидов, Адҳамжон Эргашев, Сафина Садуллаева, Диёра Келдиёрова, Шарифа Давронова ва бошқа спортчиларимизнинг истеъдоди, маҳорати ва қобилиятига барча спорт мухлислари яна бир бор тан берди.
Ушбу мусобақаларда Ўзбекистон паралимпиячилари ҳам юксак жасорат ва матонат намуналарини кўрсатганларини алоҳида таъкидлаш лозим. Айниқса, Азизбек Бойназаров, Омадбек Ҳасанов, Султонбек Нуриддинов, Бахтиёр Ортиқов, Расул Атамуратов каби спортчиларимиз ҳақиқий фидойилик фазилатларини намоён этиб, миллий жамоамизнинг муваффақиятига муносиб ҳисса қўшдилар.
Азму шижоатли ўғил-қизларимиз оғир атлетика, дзюдо бўйича тенгсиз, қиличбозлик, таэквондо, спорт курашлари, сузиш мусобақаларида эса етакчилар сафида эканларини амалда исботладилар.
Қадимий Кўнё заминида эришилган бундай ютуқлар биз учун улкан аҳамиятга эга бўлиб, сизлар шу тариқа миллий спорт мактабимизнинг шон-шуҳратини, Ўзбекистон ёшларининг қандай буюк ишларга қодир эканини жаҳонга намоён этдингиз.
Ҳеч шубҳасиз, сизларнинг Ислом бирдамлиги ўйинларида Ватанимиз байроғини баланд кўтариб, юксак шоҳсупаларни забт этганингиз мамлакатимизда соғлом ва  баркамол авлодни тарбиялаш, жисмоний тарбия ва спорт соҳасини ривожлантириш мақсадида олиб бораётган кенг кўламли ислоҳотларимизнинг яна бир амалий натижаси сифатида кўпмиллатли халқимизни беҳад қувонтиради, барчамизга ғурур ва ифтихор бағишлайди.
Фурсатдан фойдаланиб, сизлар каби юртимизга меҳр ва садоқат билан яшайдиган, ватанпарвар ва салоҳиятли ёшларни тарбиялаб вояга етказгани учун ота-оналарингизга, ёнингизда туриб, эришилган ютуқларни таъминлашга муносиб ҳисса қўшган заҳматкаш устоз ва мураббийларингизга ўз номимдан, халқимиз номидан чин дилдан ташаккур изҳор этаман.
Йирик халқаро спорт беллашуви – Ислом бирдамлиги ўйинларида қўлга киритган тарихий натижаларингиз билан сизларни яна бир бор самимий қутлаб, барчангизга сиҳат-саломатлик, келгуси фаолиятингизда янги-янги зафарлар, оилаларингизга бахту саодат, файз-барака тилайман.

Членам спортивной делегации Узбекистана – участникам V Игр исламской солидарности в городе Конья (Турция)
Дорогие спортсмены и тренеры! Уважаемые соотечественники!
Искренне, от всего сердца поздравляю вас и в вашем лице весь наш народ с достойным участием и высокими результатами в V Играх исламской солидарности, прошедших в городе Конья Турецкой Республики.
В эти дни, когда осуществляется большая работа по подготовке к славной дате – 31-й годовщине государственной независимости Родины, ваши успехи, достигнутые в острой и безкомпромиссной спортивной борьбе, стали достойным подарком к празднику нашей стране и народу.
Наши соотечественники с большим интересом и волнением следили в средствах массовой информации и интернете за каждым вашим выступлением на престижном спортивном форуме, который проходит раз в четыре года. Весь Узбекистан поддерживал и болел за вас, желая удачи и побед.
В соревнованиях, где участвовали 4 200 спортсменов из 56 государств мира, члены нашей национальной сборной продемонстрировали большое мастерство, силу, стойкость, волю и стремление к победе и завоевали 51 золотую, 42 серебряных и 65 бронзовых медалей, что, конечно, достойно восхищения.
Особенно то, что представители Узбекистана в общекомандном зачете заняли почетное второе место, опередив такие государства с развитой спортивной сферой, как Иран, Азербайджан, Индонезия, Саудовская Аравия, Казахстан, Объединенные Арабские Эмираты, Катар, Кувейт, и уступив лишь Турции, стало еще одной яркой страницей в летописи отечественного спорта.
Являющиеся гордостью узбекского спорта Руслан Нуриддинов, Акбар Жураев, Сарварбек Зафаржонов, Турсуной Жабборова в состязаниях по тяжелой атлетике и Ольга Забелинская в соревнованиях по велоспорту завоевали по три золотые медали – это очень редкий случай в истории.
Улугбек Рашидов, Адхамжон Эргашев, Сафина Садуллаева, Диёра Келдиёрова, Шарифа Давронова и другие наши спортсмены вновь заслужили признание поклонников спорта своим талантом и мастерством.
Следует отметить, что на этих соревнованиях паралимпийцы Узбекистана также показали пример большого мужества и стойкости. В обеспечение высоких достижений нашей национальной сборной, проявив подлинную самоотверженность, особенно большой вклад   внесли такие спортсмены, как Азизбек Бойназаров, Омадбек Хасанов, Султонбек Нуриддинов, Бахтиёр Ортиков, Расул Атамуратов.
Наши целеустремленные юноши и девушки доказали, что им нет равных в тяжелой атлетике и дзюдо, а в фехтовании, таэквондо, спортивной борьбе и плавании они входят в число лидеров.
Такая выдающаяся победа, одержанная на древней земле Конья, имеет для нас огромное значение, ведь вы прославили нашу национальную школу спорта, продемонстрировали всему миру, на какие великие свершения способна молодежь Узбекистана.
Безусловно, то, что вы высоко подняли флаг нашей Родины на Играх исламской солидарности, заняв столь достойные места на пьедестале почета, радует наш многонациональный народ, переполняет наши сердца гордостью и стало еще одним практическим результатом осуществляемых в стране масштабных реформ по воспитанию физически здорового и духовно зрелого молодого поколения, развитию сферы физической культуры и спорта.
Пользуясь случаем, от имени всего нашего народа и от себя лично выражаю благодарность вашим родителям, воспитавшим настоящих патриотов, преданных своей стране и обладающих высоким потенциалом, и вашим самоотверженным тренерам и наставникам, которые всегда находятся рядом, внося большой вклад в обеспечение спортивных достижений.
Еще раз искренне поздравляю вас с поистине историческими результатами, достигнутыми на крупных международных соревнованиях – Играх исламской солидарности, желаю всем вам здоровья, новых и новых спортивных побед, счастья и благополучия вашим семьям.