04.10.2023, Chorshanba
2023-yilning 5-aprel kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashining Raisi F.Ermanov va Belarusning O‘zbekistondagi elchisi L.Marinich o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
2023-yilning 5-aprel kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashining Raisi F.Ermanov va Belarusning O‘zbekistondagi elchisi L.Marinich o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisining o‘rinbosari A.Otewliyev, Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasining Qoraqalpog‘iston Respublikasi rahbari M.Kaipanov, Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti rektori M. E.Toreniyozov va Samarqand davlat veterinariya medicinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetining Nukus filiali direktori A.Esimbetovlar ishtirok etishdi.
Uchrashuvda ta’lim, qishloq xo‘jaligi, aloqa va axborot texnologiyalari sohalaridagi hamkorlikni yanada kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
Xususan, Belarus va Qoraqalpog‘iston oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida qishloq xo‘jaligi sohasida professor-o‘qituvchilar va talabalar almashinuvi bo‘yicha hamkorlikni mustahkamlashga kelishib oldilar. Tomonlar, shuningdek, chorvachilik, parrandachilik va kartoshkachilik sohalaridagi aloqalarni chuqurlashtirish uchun hamkorlikni faollashtirishga kelishib oldilar. Shu bilan birga, tomonlar hamkorlikni rivojlantirish uchun yuqori salohiyat mavjudligini qayd etib, axborot texnologiyalari sohasida sheriklik aloqalarini rivojlantirish uchun barcha sa’y-harakatlarni safarbar etishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

5 апреля 2023 года состоялась встреча Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан Ф.Эрманова с Послом Беларуси в Узбекистане Л.Мариничем.
5 апреля 2023 года состоялась встреча Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан Ф.Эрманова с Послом Беларуси в Узбекистане Л.Мариничем. Во встрече приняли участие также заместитель Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан А.Отеулиев, руководитель Комитета ветеринарии и развития животноводства Республики Каракалпакстан М.Кайпанов, ректор Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий Е.Торениязов и Нукусского филиала Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий директор А.Есимбетов.
Во время встречи были обсуждены перспективы дальнейшего расширения сотрудничества в области образования, сельского хозяйства, связи и информационных технологий.
В частности, стороны договорились усилить сотрудничество между высшими учебными заведениями Беларуси и Каракалпакстана по обмену профессорско-преподавательским составом и обучающимися в сфере сельского хозяйства. Также стороны договорились активизировать сотрудничество по углублению взаимоотношений в области животноводства, птицеводства и производства картофели. Вместе с этим, стороны отметили высокий потенциал для развития сотрудничества и выразили готовность мобилизовать все усилия по развитию партнерских отношений в сфере информационных технологий.