Zamonaviy bilim olish hamda mehnat bozorida talab yuqori bo‘lgan kasb-hunar egallash istagida bo‘lgan yoshlarning ta’lim olishi uchun keng imkoniyatlar yaratish, ulg‘ayib kelayotgan yosh avlodning intellektual hamda kasbiy mahoratini rivojlantirishga bo‘lgan intilishlarini rag‘batlantirish va qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, joriy yil 30 iyun – Yoshlar kuni munosabati bilan hamda 29 iyul kuni axborot texnologiyalari sohasidagi mutaxassislar bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvlarda ilgari surilgan yangi tashabbus va g‘oyalarni amalga oshirish maqsadida:
1. 2022 yil 1 oktyabrdan boshlab nodavlat ta’lim tashkilotlarining o‘quv kurslarida yoshlarning axborot texnologiyalari sohasida tahsil olishi uchun ta’lim krediti ajratish tizimi yo‘lga qo‘yilsin.
a) tijorat banklari Moliya vazirligi tomonidan joylashtiriladigan depozitlar hisobidan axborot texnologiyalari sohasida tahsil olish uchun ta’lim kreditlarini Markaziy bankning asosiy stavkasida ajratadi;
b) nodavlat ta’lim tashkilotlarining o‘quv kurslarida axborot texnologiyalari sohasida tahsil olish uchun yoshlarga ta’lim krediti:
bazaviy hisoblash miqdorining 65 baravarigacha miqdorda 1 yillik imtiyozli davr bilan 4 yil muddatga O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi bo‘lgan hamda O‘zbekiston Respublikasida doimiy yashayotgan fuqaroligi bo‘lmagan yoshlarga ajratiladi;
rasmiylashtirilishi va uning qaytarilishida kredit oluvchining doimiy daromad manbaiga ega bo‘lgan oila a’zolari va boshqa uchinchi shaxslar birgalikda qarz oluvchi sifatida qatnashishiga ruxsat etiladi;
v) “Ijtimoiy himoya yagona reyestri”ga kirgan oilalar farzandlari bo‘lgan yoshlarga axborot texnologiyalari sohasida tahsil olishga ajratiladigan ta’lim krediti uchun garov va kafillik talab etilmaydi;
g) axborot texnologiyalari sohasida tahsil olish uchun yoshlarga ta’lim krediti Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki (keyingi o‘rinlarda – IT-park) rezidenti bo‘lgan tashkilotlarning o‘quv kurslarida ta’lim olish uchun ajratiladi. Bunda, axborot texnologiyalari sohasida ta’lim beruvchi rezident tashkilotlar reyestri IT-park tomonidan elektron axborot tizimi shaklida yuritiladi hamda zarur hollarda tijorat banklari, manfaatdor vazirlik va idoralar bilan integratsiya qilinadi.
2. Axborot texnologiyalari sohasida tahsil olishi uchun ta’lim kreditlari bo‘yicha tijorat banklarini moliyaviy resurslar bilan ta’minlash:
2022 yilda Moliya vazirligi huzuridagi Ta’lim kreditini moliyalashtirish jamg‘armasiga (keyingi o‘rinlarda – Jamg‘arma) ajratilgan Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan amalga oshiriladi;
kelgusi yillarda esa haqiqiy talabdan kelib chiqib Jamg‘armaga zarur mablag‘lar ajratiladi.
3. Belgilab qo‘yilsinki:
Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan tijorat banklarining so‘rovlariga asosan ularga Markaziy bankning asosiy stavkasida axborot texnologiyalari sohasida yoshlar tahsil olishiga ta’lim krediti ajratish uchun mazkur stavkadan 4 foiz bandga past bo‘lgan stavkada depozit joylashtiradi;
Markaziy bankning asosiy stavkasi pasaytirilgan taqdirda depozit mablag‘lari va axborot texnologiyalari sohasida yoshlarning tahsil olishi uchun ta’lim krediti bo‘yicha foiz stavkasi mutanosib ravishda pasaytiriladi, oshirilgan taqdirda esa o‘zgarishsiz qoladi.
4. AT “Xalq banki”, AT “Aloqa bank” va “Mikrokreditbank” ATBning 2022 yil 1 noyabrdan boshlab IT-park rezidenti bo‘lgan tashkilotlarning axborot texnologiyalari sohasidagi o‘quv kurslarida tahsil olayotgan ishtirokchi sertifikatini olgan yoki ushbu o‘quv kurslarini so‘nggi 6 oyda muvaffaqiyatli tamomlagan yoshlarga kompyuter (shu jumladan, O‘zbekiston Respublikasida ishlab chiqarilmagan) xarid qilish uchun bazaviy hisoblash miqdorining 25 baravaridan ko‘p bo‘lmagan miqdorda iste’mol kreditlari ajratish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin.
Bunda:
kompyuter xarid qilish uchun ajratiladigan iste’mol kreditlari bo‘yicha foiz to‘lovlarining Markaziy bank asosiy stavkasining 1,5 baravarigacha qismi Yoshlar ishlari agentligining Yoshlarga oid davlat siyosatini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi (keyingi o‘rinlarda – Yoshlarga oid davlat siyosatini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi) hisobidan kompensatsiya qilinadi;
sertifikatlarning yagona elektron reyestri IT-park tomonidan yuritiladi.
5. “Ijtimoiy himoya yagona reyestri”ga kirgan oilalar farzandlari bo‘lgan hamda “Yoshlar daftari”ga kirgan yoshlarga 2023 yil 1 avgustga qadar “Bir million dasturchi” loyihasi doirasida o‘quv kurslarini muvaffaqiyatli tamomlagan va sertifikat olgan holda, shuningdek, mazkur qarorning 4-bandida ko‘zda tutilgan tartibda kompyuter xarid qilish maqsadida kredit olish uchun Yoshlarga oid davlat siyosatini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi tomonidan kafillik berish tizimi joriy etilsin.
Yoshlar ishlari agentligi Moliya vazirligi, Markaziy bank va Adliya vazirligi bilan birgalikda 2022 yil 1 oktyabrga qadar mazkur bandda ko‘zda tutilgan kafillik berish tartibini ishlab chiqsin hamda tasdiqlash uchun Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
6. Yoshlar ishlari agentligi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda Moliya vazirligi bilan birgalikda 2023 yil 1 avgustga qadar nodavlat ta’lim tashkilotlarining o‘quv kurslarida axborot texnologiyalari sohasida tahsil olish uchun ta’lim krediti ajratish, shuningdek, mazkur qarorning 4 va 5-bandlarida nazarda tutilgan tartibda moliyaviy qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar samaradorligi yuzasidan o‘rganish o‘tkazib, Vazirlar Mahkamasiga tegishli takliflar kiritsin.
7. Moliya vazirligi:
a) Yoshlar ishlari agentligi va Markaziy bank bilan birgalikda ikki oy muddatda quyidagilarni nazarda tutuvchi qaror loyihasini ishlab chiqib, Vazirlar Mahkamasiga tasdiqlash uchun kiritsin:
“Ijtimoiy himoya yagona reyestri”ga kirgan oilalar farzandlari bo‘lgan yoshlarga axborot texnologiyalari sohasida tahsil olishga ajratilgan ta’lim krediti bo‘yicha yuzaga keladigan kredit tavakkalchiligini Moliya vazirligi va tijorat banklari o‘rtasida taqsimlash;
Jamg‘arma hisobidan nodavlat ta’lim tashkilotlarining o‘quv kurslarida axborot texnologiyalari sohasida yoshlarning tahsil olishi uchun tijorat banklariga ta’lim kreditlari uchun depozit joylashtirish;
nodavlat ta’lim tashkilotlarida axborot texnologiyalari sohasida tahsil olayotgan yoshlarga o‘quv kurslarida ta’lim olish to‘lovlari uchun kredit ajratish;
Jamg‘arma tomonidan ta’lim kreditlari uchun mablag‘lar ajratishda tijorat banklariga qo‘yiladigan muvofiqlik mezonlarini o‘rnatish;
b) mazkur qarorda ko‘zda tutilgan axborot texnologiyalari sohasida tahsil olish uchun ta’lim krediti, “Bir million dasturchi” loyihasi doirasida o‘quv kurslarini muvaffaqiyatli tugatgan va sertifikat olgan yoshlarga hamda IT-park rezidenti bo‘lgan tashkilotlarning axborot texnologiyalari sohasidagi o‘quv kurslarini muvaffaqiyatli tamomlagan yoki ishtirokchi sertifikatini olgan yoshlarga kompyuter xarid qilish maqsadida iste’mol kreditlari bo‘yicha foiz to‘lovlarini kompensatsiya qilish uchun zarur mablag‘larning 2023 yildan boshlab Davlat byudjeti parametrlarida o‘rnatilgan tartibda nazarda tutilishini ta’minlasin.
8. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 20 apreldagi “Yoshlarning tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash va bandligiga ko‘maklashish, ularni ijtimoiy himoya qilish hamda bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF–6208-son Farmonining 7-bandiga muvofiq Yoshlarga oid davlat siyosatini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasiga ajratilgan mablag‘larni mazkur qarorning 4-bandiga asosan iste’mol kreditlari bo‘yicha foiz to‘lovlarini kompensatsiya qilish hamda qonunchilikda belgilangan tartibda ushbu jamg‘arma mablag‘laridan foydalanishning boshqa maqsadlariga yo‘naltirishga ruxsat berilsin.
9. Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi Markaziy bank bilan birgalikda bir oy muddatda mamlakatimiz aholisining ta’lim olish, mehnat qilish hamda turmush sharoitlarini yaxshilash maqsadida O‘zbekiston Respublikasining “Iste’mol krediti to‘g‘risida”gi Qonuniga O‘zbekiston Respublikasida ishlab chiqarilmaydigan tovarlar (xizmatlar)ga iste’mol krediti ajratilishi tartibini takomillashtirishni nazarda tutuvchi o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish haqidagi qonun loyihasini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
10. Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Yoshlar ishlari agentligi bilan birgalikda yoshlarni zamonaviy bilim olish hamda kasb-hunar egallashga jalb etish bo‘yicha ommaviy axborot vositalari hamda Internet jahon axborot tarmog‘ida muntazam ravishda targ‘ibot ishlarini amalga oshirsin.
11. Yoshlar ishlari agentligi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Moliya vazirligi hamda manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
12. Mazkur qaror ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib moliya vaziri T.A.Ishmetov, axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh.H.Shermatov hamda Yoshlar ishlari agentligi direktori A.Z.Sa’dullayev belgilansin.
Qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi A.A.Abduvaxitov zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по расширению возможностей овладения современными знаниями и профессиями
В целях создания широких возможностей для обучения молодежи, желающей овладеть современными знаниями и востребованными на рынке труда профессиями, стимулирования и поддержки стремления подрастающего молодого поколения к развитию интеллектуального и профессионального мастерства, реализации новых инициатив и идей, выдвинутых на встречах, проведенных в связи с Днем молодежи – 30 июня, а также со специалистами в сфере информационных технологий – 29 июля текущего года:
1. Внедрить начиная с 1 октября 2022 года систему выделения образовательных кредитов для обучения молодежи на учебных курсах в сфере информационных технологий негосударственных образовательных организаций.
Установить, что:
а) коммерческие банки выделяют образовательные кредиты на обучение в сфере информационных технологий по основной ставке Центрального банка за счет депозитов, размещаемых Министерством финансов;
б) образовательные кредиты для обучения молодежи на учебных курсах в сфере информационных технологий негосударственных образовательных организаций выделяются до 65-кратного размера базовой расчетной величины, включая одногодичный льготный периодсроком на 4 года молодым людям, являющимся гражданами Республики Узбекистан, а также не имеющим гражданства и постоянно проживающим в Республике Узбекистан;
при оформлении и погашении образовательных кредитов для обучения молодежи на учебных курсах в сфере информационных технологий негосударственных образовательных организаций разрешается участие членов семьи получателя кредита, имеющих постоянный источник дохода, а также других третьих лиц в качестве созаемщиков;
в) детям из семей, включенных в «Единый реестр социальной защиты», при получении образовательного кредита на обучение в сфере информационных технологий залог и поручительство не требуются;
г) образовательные кредиты выделяются молодежи для обучения на учебных курсах в сфере информационных технологий организаций, являющихся резидентами Технологического парка программных продуктов и информационных технологий (далее – IT-парк). При этом реестр организаций-резидентов, занимающихся обучением в сфере информационных технологий, ведется IТ-парком в форме электронной информационной системы, а также при необходимости – интегрируется с коммерческими банками, заинтересованными министерствами и ведомствами.
2. Обеспечение коммерческих банков финансовыми ресурсами для предоставления образовательных кредитов на обучение в сфере информационных технологий осуществляется:
в 2022 году – за счет средств государственного бюджета, выделенных Фонду по финансированию образовательных кредитов при Министерстве финансов (далее – Фонд);
в последующие годы – путем выделения Фонду необходимых средств исходя из фактической потребности.
3. Определить, что:
для предоставления молодежи образовательных кредитов на обучение в сфере информационных технологий по основной ставке Центрального банка по запросам коммерческих банков выделяются ресурсы по ставке на 4 процентных пункта ниже указанной ставки за счет средств Фонда;
при уменьшении основной ставки Центрального банка депозитные средства и процентная ставка по образовательным кредитам на обучение молодежи в сфере информационных технологий соразмерно уменьшаются, при повышении – остаются без изменения.
4. Одобрить предложение АК «Халк банки», АК «Алока банк» и АКБ «Микрокредитбанк» о выделении с 1 ноября 2022 года молодежи, обучающейся на курсах в сфере информационных технологий организаций, являющихся резидентами IТ-парков, получившей сертификат участника или успешно окончившей указанные курсы в течение последних 6 месяцевпотребительского кредита на приобретение компьютера (включая не произведенные в Республике Узбекистан) в размере, не превышающем 25-кратного размера базовой расчетной величины.
При этом:
часть процентных платежей по потребительским кредитам, выделяемым на приобретение компьютера, до 1,5-кратного размера основной ставки Центрального банка, компенсируется за счет Фонда по поддержке государственной молодежной политики Агентства по делам молодежи (далее – Фонд по поддержке государственной молодежной политики);
единый электронный реестр сертификатов ведется IТ-парками.
5. Внедрить систему предоставления поручительства Фондом по поддержке государственной молодежной политики до 1 августа 2023 года для выделения кредита на приобретение компьютера детям из семей, включенных в «Единый реестр социальной защиты», и молодежи, включенной в «Молодежную тетрадь», успешно окончившим учебные курсы в рамках проекта «Один миллион программистов» и получившим сертификат, а также в порядке, предусмотренном пунктом 4 настоящего постановления.
Агентству по делам молодежи совместно с Министерством финансов, Центральным банком и Министерством юстиции в срок до 1 октября 2022 года разработать и внести на утверждение в Кабинет Министров порядок предоставления поручительства, предусмотренный настоящим пунктом.
6. Агентству по делам молодежи совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций и Министерством финансов в срок до 1 августа 2023 года провести изучение на предмет эффективности проведенных работ по выделению образовательных кредитов для обучения на учебных курсах в сфере информационных технологий негосударственных образовательных организаций, а также по финансовой поддержке в порядке, предусмотренном пунктами 4 и 5 настоящего постановления, и внести в Кабинет Министров соответствующие предложения.
7. Министерству финансов:
а) совместно с Агентством по делам молодежи и Центральным банком в двухмесячный срок разработать и внести на утверждение в Кабинет Министров проект постановления, предусматривающий:
распределение между Министерством финансов и коммерческими банками кредитных рисков, возникающих по образовательным кредитам, выделенным на обучение в сфере информационных технологий детям из семей, включенных в «Единый реестр социальной защиты»;
размещение в коммерческих банках депозитов за счет средств Фонда для выделения молодежи образовательных кредитов для обучения на учебных курсах в сфере информационных технологий негосударственных образовательных организаций;
выделение кредитов молодежи для оплаты за обучение на учебных курсах в сфере информационных технологий негосударственных образовательных организаций;
установление критериев соответствия, предъявляемых к коммерческим банкам, при выделении Фондом средств для образовательных кредитов;
б) обеспечить предусмотрение с 2023 года в установленном порядке в параметрах государственного бюджета средств, необходимых для выделения молодежи предусмотренных настоящим постановлением образовательных кредитов для обучения в сфере информационных технологий, а также компенсации процентных выплат по потребительским кредитам, предоставленным в целях приобретения компьютеров молодежи, успешно окончившей учебные курсы в рамках проекта «Один миллион программистов» и получившей сертификат, а также молодежи, успешно окончившей учебные курсы в сфере информационных технологий организаций, являющихся резидентами IТ-парков, или получившей сертификат участника.
8. Разрешить направлять средства, выделенные Фонду по поддержке государственной молодежной политики в соответствии с пунктом 7 Указа Президента Республики Узбекистан от 20 апреля 2021 года № УП–6208 «О дополнительных мерах по поддержке предпринимательской деятельности, содействию занятости, социальной защите и содержательной организации свободного времени молодежи», на компенсацию процентных выплат по потребительским кредитам, предусмотренным пунктом 4 настоящего постановления, а также иные цели расходования средств данного Фонда в порядке, установленном законодательством.
9. Министерству экономического развития и сокращения бедности совместно с Центральным банком в месячный срок внести в Кабинет Министров проект закона о внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О потребительском кредите», предусматривающих совершенствование порядка выделения потребительского кредита для приобретения товаров (услуг), не производимых в Республике Узбекистан, в целях улучшения условий образования, труда и жизни населения страны.
10. Министерству по развитию информационных технологий
и коммуникаций совместно с Агентством по делам молодежи регулярно проводить в средствах массовой информации и глобальной сети Интернет пропагандистскую работу по привлечению молодежи к овладению современными знаниями и профессиями.
11. Агентству по делам молодежи совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерством финансов, а также заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
12. Возложить на министра финансов Ишметова Т.А., министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерматова Ш.Х. и директора Агентства по делам молодежи Саъдуллаева А.З. персональную ответственность за организацию эффективного исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью организаций, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А.