Qishloq xo‘jaligida suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy etishni yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida
So‘nggi yillarda mamlakatimizda qishloq xo‘jaligi yerlarining samaradorligini, jumladan, suvni tejaydigan texnologiyalarni qo‘llagan holda, oshirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash mexanizmlari zamon talablariga moslab borilayotganligi sababli suvni tejaydigan texnologiyalar 2021 yilning o‘zida 433 ming gektar maydonda joriy etildi va ularning umumiy ko‘rsatkichi sug‘oriladigan maydonlarning 17 foizini tashkil qildi.
Biroq, suvni tejaydigan sug‘orish tizimlarini ishlab chiqarish, yetkazib berish, xarid qilish, joylarda loyihalashtirish va o‘rnatishdagi kamchiliklar hamda ayrim qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqaruvchilarning bu boradagi ko‘nikmalari yetarli emasligi mazkur texnologiyalarning o‘z vaqtidan kechikib joriy qilinishiga sabab bo‘lmoqda.
Suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy qilishdagi mavjud kamchilik va muammolarni bartaraf etish, mintaqada kuzatilayotgan suv tanqisligining salbiy ta’sirini yumshatish, shuningdek, qishloq xo‘jaligi ekinlarini yetishtirishda suv resurclaridan yanada samarali foydalanish maqsadida:
1. Suv xo‘jaligi vazirligi, Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklarining 2022 yilda 478 ming gektar maydonda suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy qilish orqali suvdan foydalanish samaradorligini oshirish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin.
2. 2022 yilda suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy qilish bo‘yicha prognoz ko‘rsatkichlar 1-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Bosh vazir o‘rinbosari Sh.M. G‘aniyev:
a) Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi hamda viloyatlar hokimlari bilan birgalikda mazkur qarorga 1-ilova bilan tasdiqlangan prognoz ko‘rsatkichlarga muvofiq 2022 yil yakuniga qadar respublika bo‘yicha kamida:
230 ming gektar, shu jumladan, 160 ming gektar paxta xomashyosi yetishtiriladigan maydonlarda tomchilatib sug‘orish;
28 ming gektar, shu jumladan, 25 ming gektar boshoqli don yetishtiriladigan maydonlarda yomg‘irlatib sug‘orish;
2 ming gektar qishloq xo‘jaligi ekin maydonlarida diskretli sug‘orish tizimlari joriy qilinishini;
218 ming gektar ekin maydonlarining lazerli uskuna yordamida tekislanishini tashkil etsin;
b) Suv xo‘jaligi vazirligi (Sh.R.Xamrayev), Qishloq xo‘jaligi vazirligi (J.A.Xodjayev), Bosh prokuratura (Sh.J.Raximov), Ichki ishlar vazirligi (S.A.Nishanbayev), Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklari bilan birgalikda tasdiqlangan prognoz ko‘rsatkichlar ijrosi yuzasidan tizimli monitoring o‘rnatsin hamda natijalarini tanqidiy muhokama qilib borsin.
3. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi va viloyatlar hokimlari Suv xo‘jaligi vazirligi (Sh.R. Xamrayev), Qishloq xo‘jaligi vazirligi (J.A. Xodjayev), “Hududiy elektr tarmoqlari” AJ (U.M.Mustafoyev), Geologiya va mineral resurslar davlat qo‘mitasi (B.F. Islamov) bilan birgalikda bir hafta muddatda 2022 yilda suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy qilish bo‘yicha manzilli ro‘yxatni tasdiqlasin, bunda:
suvni tejaydigan tizimlar, birinchi navbatda, yirik suv uzatish va suv chiqarish tarmoqlarining bosh qismida joriy etilishi lozimligini inobatga olgan holda “bir kanal – bir tizim” tamoyili asosida joylashtirilishiga;
ekin maydonlarining mavjud infratuzilmasidan kelib chiqqan holda doimiy ravishda uzluksiz elektr energiyasi va suv bilan ta’minlash imkoni mavjudligiga e’tibor qaratilsin.
4. 2022 yildan boshlab qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirishda suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy etishni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashning quyidagi tartibi belgilansin:
qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqaruvchilarga suvni tejaydigan sug‘orish texnologiyalarini joriy etish bo‘yicha xarajatlarning bir qismini qoplash uchun subsidiyalar 2-ilovaga muvofiq;
suvni tejaydigan sug‘orish tizimlarini xarid qilish va qurishga ajratiladigan bank kreditlari bo‘yicha foiz xarajatlarining bir qismini qoplash uchun subsidiyalar 3-ilovaga muvofiq taqdim etiladi.
Subsidiya mablag‘lari mazkur qarorga 2-ilovaga muvofiq hisob-kitob qilingandan so‘ng, hisob-kitob qilingan summaning:
50 foizi tizim joriy qilingan yili ajratiladi;
50 foizi kelgusi yili hosildorlik oshishi va uskunalarning ishlatilishiga qarab ajratiladi;
qo‘shimcha 20 foizi uchinchi yilda joriy qilingan tizimni ishlatgan holda yuqori hosildorlikni saqlab qolgan paxta, g‘alla va meva-sabzavot klasterlariga to‘lab beriladi.
5. Belgilansinki:
mazkur qarorning 4-bandida nazarda tutilgan subsidiya mablag‘lari joriy qilingan suvni tejaydigan sug‘orish tizimlari kamida besh yil ishlatilishi sharti bilan ajratiladi;
suvni tejaydigan texnologiyalar joriy qilingan yer maydonlari kamida 5 yil mobaynida maqbullashtirilmaydi, yer uchastkasi yoki uning bir qismi davlat va jamoat ehtiyojlari uchun olib qo‘yilishiga yerdan foydalanuvchi roziligi asosida sarf etilgan mablag‘larning o‘rni to‘liq qoplanganidan so‘nggina ruxsat etiladi;
2021 yilda suvni tejaydigan sug‘orish texnologiyalarini joriy qilganligi uchun Davlat byudjetidan subsidiya mablag‘larini olgan, biroq joriy etilgan suvni tejaydigan sug‘orish tizimlarini sug‘orish mavsumida ishlatishga ulgurmagan qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqaruvchilar mazkur tizimni 2022 yil sug‘orish mavsumiga qadar ishga tushirmagan taqdirda olingan subsidiya mablag‘larini belgilangan tartibda Davlat byudjetiga qaytaradi.
Bosh prokuratura (Sh.J.Raximov), Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasi (A.D.Vaxabov) va Suv xo‘jaligi vazirligi (Sh.R.Xamrayev va R.J.Qarshiyev) mazkur bandda belgilangan talablarning ijrosini qat’iy nazoratga olsin.
6. Bosh vazir o‘rinbosari J.A.Qo‘chqorov, Moliya vazirligi (T.A. Ishmetov) 2022 yilda suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy etishni qo‘llab-quvvatlash uchun respublika byudjetidan 1 182,4 milliard so‘m mablag‘larning o‘z vaqtida ajratilishini ta’minlasin.
7. Suvni tejaydigan sug‘orish texnologiyalari joriy qilingan ekin maydonlari uzluksiz:
suv bilan ta’minlanishiga – suv xo‘jaligi vaziri Sh.R. Xamrayev;
elektr energiyasi bilan ta’minlanishiga – “Hududiy elektr tarmoqlari” AJ boshqaruvi raisi U.M.Mustafoyev shaxsan mas’ul ekanligi belgilab qo‘yilsin.
8. Suv xo‘jaligi vazirligi tizimidagi respublika byudjetidan moliyalashtiriladigan tashkilotlarda mavjud shtat birliklarini qisqartirish hisobiga:
irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari tarkibida 1 shtat birligidan iborat ichki audit guruhlari (keyingi o‘rinlarda – ITHB ichki audit guruhlari) tashkil etilsin;
Suv xo‘jaligi vazirligining ichki audit xizmatiga qo‘shimcha 1 ta shtat birligi ajratilsin.
a) ITHB ichki audit guruhlari bevosita Suv xo‘jaligi vazirligining ichki audit xizmatiga bo‘ysunadi;
b) ITHB ichki audit guruhlarining asosiy vazifalari quyidagilar hisoblanadi:
suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha xarajatlarning bir qismini qoplash uchun mazkur qarorning 2-ilovasiga muvofiq ajratiladigan subsidiyalarning to‘g‘ri hisoblanganligini hamda belgilangan tartibda rasmiylashtirilganligini o‘rganish;
joriy qilingan suvni tejaydigan tizimlarning haqqoniyligini joyiga chiqqan holda o‘rganish;
Suv xo‘jaligi vazirligiga suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha xarajatlarning bir qismini qoplash uchun subsidiya ajratish yoki ajratmaslik yuzasidan xulosa kiritish;
suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy etishga sarflangan xarajatlar bo‘yicha hujjatlarni hamda bu borada amalga oshirilgan buxgalteriya operatsiyalarini doimiy monitoring qilib borish;
suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy qilishda vujudga kelishi mumkin bo‘lgan qonun buzilishi holatlarining barvaqt oldini olishga qaratilgan choralar yuzasidan takliflar ishlab chiqish;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Suv xo‘jaligi vazirligi hamda irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalarining suvni tejaydigan va raqamli texnologiyalarni rivojlantirish bo‘limi tomonidan yuritiladigan suvni tejaydigan tizimlarning joriy qilingan maydonlari bo‘yicha hisobotlarning haqqoniyligini nazorat qilish.
9. Bosh vazir o‘rinbosari Sh.M. G‘aniyev Suv xo‘jaligi vazirligi (Sh.R. Xamrayev), Qishloq xo‘jaligi vazirligi (J.A. Xodjayev) hamda Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi (Sh.Sh. Sharaxmetov) bilan birgalikda bir oy muddatda o‘tgan yillarda suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy etish ishlarini sifatli amalga oshirgan hamda bozor iqtisodiyotida erkin raqobat talablariga to‘liq javob bera oladigan “Tomchi-reestr” pudrat korxonalarining yagona elektron reyestri (keyingi o‘rinlarda – “Tomchi-reestr” YAER)ni ishlab chiqsin.
“Tomchi-reestr” YAERni ishlab chiqishda, jumladan, quyidagilarga e’tibor qaratilsin:
korxonaning ishlab chiqarish bazasiga ega bo‘lishiga;
korxona tomonidan mahalliy sharoitda ishlab chiqarishning yo‘lga qo‘yilganligi yoki xorijiy va mahalliy ishlab chiqaruvchilarning rasmiy dilerlik maqomiga ega bo‘lishiga;
amaldagi qonunchilik hujjatlariga asosan soliq xavfi darajasiga;
loyihani amalga oshirish uchun zarur texnika, malakali mutaxassis, jumladan, loyihachi, injener va agronomlar bilan ta’minlanganlik darajasiga;
amalga oshirilgan loyihalar doirasida fermer xo‘jaliklariga servis xizmati ko‘rsatilishi yo‘lga qo‘yilganligiga.
Belgilab qo‘yilsinki, “Tomchi-reestr” YAERga kiritilmagan pudrat korxonalari tomonidan amalga oshirilgan loyihalarga subsidiya mablag‘lari ajratilmaydi.
10. “Tomchi-reestr” YAERga kiritiladigan sub’ektlarni aniqlash uchun Suv xo‘jaligi vazirligiga:
Davlat soliq qo‘mitasi, Davlat statistika qo‘mitasi hamda Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi tomonidan xodimlar soni, asosiy vositalar hajmi, olingan daromadlar, to‘langan soliqlar va ish haqi fondi to‘g‘risidagi ma’lumotlar;
boshqa mutasaddi vazirliklar va idoralar tomonidan zarur idoraviy ma’lumotlar o‘rnatilgan tartibda taqdim etilishi belgilab qo‘yilsin.
11. Qishloq xo‘jaligi vazirligi (K.A. Yuldashev) Suv xo‘jaligi vazirligi (R.J.Qarshiyev), Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi (O.A.Pekos) hamda Moliya vazirligi (A.Ya. Xaydarov) bilan birgalikda 2022 yil 10 martga qadar suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy qilgan qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqaruvchilarga subsidiyalar berish yuzasidan tegishli materiallarni to‘plash, ko‘rib chiqish hamda vakolatli organ va tashkilotlar bilan kelishishning “Agro-subsidiya” yagona axborot tizimi (keyingi o‘rinlarda – “Agro-subsidiya” YAAT) joriy qilinishini ta’minlasin.
12. “Agro-subsidiya” YAAT hamda “Tomchi-reestr” YAERдaн foydalanish xarajatlari Davlat byudjetidan ajratiladigan mablag‘lar doirasida amalga oshirilishi belgilansin.
13. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 25 oktyabrdagi “Qishloq xo‘jaligida suv tejovchi texnologiyalarni joriy etishni rag‘batlantirish mexanizmlarini kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ–4499-son qaroriga muvofiq 2022 yil 1 yanvardan:
paxta xomashyosi va boshoqli don yetishtirish uchun nasos agregatlari va sug‘orish quduqlari iste’mol qilgan elektr energiyasi qiymatini Davlat byudjetidan subsidiyalar hisobiga qoplash tartibi faqat suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy etgan qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqaruvchilariga tatbiq etilishi;
qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqaruvchilari tomonidan suv xo‘jaligi tashkilotlarining sug‘orish quduqlari va vertikal drenaj quduqlaridan qishloq xo‘jaligi ekinlarini sug‘orish uchun foydalanishga suvni tejaydigan texnologiyalarni qo‘llash sharti bilan ruxsat etilishi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
Bosh prokuratura (Sh.J.Raximov), Moliya vazirligi (A.Ya. Xaydarov) Ichki ishlar vazirligi (S.A. Nishanbayev) va Suv xo‘jaligi vazirligi (Sh.R.Xamrayev va R.J. Qarshiyev) mazkur bandda belgilangan talablarning ijrosini qat’iy nazoratga olsin.
14. Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi (I.I.Norqulov) Moliya vazirligi (A.Ya.Xaydarov) va Suv xo‘jaligi vazirligi (R.J.Qarshiyev) bilan birgalikda ikki oy muddatda 10 gektardan kam bo‘lmagan paxta va boshoqli don maydonlari uchun qayta tiklanuvchi energiya manbalari hamda ko‘chma generatorlar kabi uskunalarni sotib olish xarajatlarining 50 foizigacha, biroq 100 million so‘mdan ortiq bo‘lmagan miqdorda qoplash tartibini ishlab chiqsin va Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
15. Suv xo‘jaligi vazirligi (R.J. Qarshiyev) Qishloq xo‘jaligi vazirligi (A.M.To‘rayev), Innovatsion rivojlanish vazirligi (Sh.U. Turdiqulova) hamda Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi (R.R. Xakimov) bilan birgalikda tomchilatib sug‘orish texnologiyasi joriy qilingan g‘o‘za maydonlarida sug‘orish me’yorlari, g‘o‘zaning rivojini ta’minlashga qaratilgan innovatsion agrotexnologiyani ishlab chiqish bo‘yicha ilmiy loyiha tayyorlasin va ekspertiza natijalariga muvofiq ilmiy faoliyatga oid Davlat dasturlari doirasida amalga oshirish choralarini ko‘rsin.
16. Quyidagilarga:
Bosh vazir o‘rinbosari Sh.M. G‘aniyev zimmasiga – xolislik va shaffoflik tamoyillariga asoslangan holda suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha olib borilayotgan ishlarning samaradorligini ta’minlash;
suv xo‘jaligi vaziri Sh.R.Xamrayev zimmasiga – hududlarning o‘ziga xosligini hisobga olgan holda tomchilatib sug‘orish tizimini qurish bo‘yicha namunaviy loyihalarni ishlab chiqish, shuningdek, tomchilatib sug‘orish tizimini montaj qilish va servis xizmati ko‘rsatish guruhlari tashkil etilishini ta’minlash;
qishloq xo‘jaligi vaziri J.A.Xodjayev zimmasiga – hududlarning tuproq-iqlim sharoitidan kelib chiqqan holda, suvni tejaydigan texnologiyalar orqali paxta xomashyosi va boshoqli don yetishtirish bo‘yicha agrotexnologik xaritalarni ishlab chiqish va tasdiqlash;
Alkogol va tamaki bozorini tartibga solish hamda vinochilikni rivojlantirish agentligi direktori R.R.Boboyev zimmasiga – barcha yangi tashkil etilayotgan sanoatbop uzum plantatsiyalariga tomchilatib sug‘orish tizimlari o‘rnatilishini ta’minlash yuzasidan javobgarlik yuklansin.
17. Suv xo‘jaligi vazirligi (A.A.Mirzayev) Qishloq xo‘jaligi vazirligi (Sh.Sh. Mirzayev) va Moliya vazirligi (A.Ya. Xaydarov) bilan birgalikda ikki hafta muddatda mazkur qarorga muvofiq Vazirlar Mahkamasining 2021 yil 23 fevraldagi 95-son qaroriga tegishli o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritishni nazarda tutadigan Hukumat qarori loyihasini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
18. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim qarorlariga 4-ilovaga muvofiq o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilsin.
19. Mazkur qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish Bosh vazir o‘rinbosari Sh.M. G‘aniyev zimmasiga yuklansin.

О мерах по дальнейшему совершенствованию внедрения водосберегающих технологий в сельском хозяйстве
В последние годы в стране уделяется особое внимание повышению эффективности использования земель сельскохозяйственного назначения, в том числе с применением водосберегающих технологий.
В результате приведения механизмов государственной поддержки в соответствие с современными требованиями только в 2021 году водосберегающие технологии внедрены на площади 433 тысячи гектаров и общий показатель их внедрения составил 17 процентов орошаемых площадей.
Однако недочеты в производстве, поставках, закупках, проектировании и установке на местах водосберегающих ирригационных систем, а также недостаток навыков в данном направлении у отдельных производителей сельскохозяйственной продукции являются причинами запоздалого внедрения указанных технологий.
В целях устранения имеющихся недостатков и проблем внедрения водосберегающих технологий, смягчения негативного воздействия наблюдаемого дефицита воды в регионе, а также дальнейшего эффективного использования водных ресурсов при выращивании сельскохозяйственных культур:
1. Одобрить предложение Министерства водного хозяйства, Министерства сельского хозяйства, Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятов областей о повышении эффективности использования воды посредством внедрения водосберегающих технологий на площади 478 тысяч гектаров в 2022 году.
2. Утвердить прогнозные показатели внедрения водосберегающих технологий в 2022 году согласно приложению № 1.
Заместителю Премьер-министра Ганиеву Ш.М. обеспечить:
а) совместно с Председателем Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимами областей в срок до конца 2022 года в соответствии с прогнозными показателями, утвержденными приложением №1 к настоящему постановлению, на площадях республики не менее:
230 тысяч гектаров, включая 160 тысяч гектаров площади выращивания хлопка-сырца, – внедрение систем капельного орошения;
28 тысяч гектаров, включая 25 тысяч гектаров площади выращивания зерновых колосовых, – внедрение систем дождевального орошения;
2 тысяч гектаров сельскохозяйственных посевных – внедрение систем дискретного орошения;
218 тысяч гектаров – выравнивание посевных площадей с помощью лазерного оборудования;
б) совместно с Министерством водного хозяйства (Хамраев Ш.Р.), Министерством сельского хозяйства (Ходжаев Ж.А.), Генеральной прокуратурой (Рахимов Ш.Ж.), Министерством внутренних дел (Нишанбаев С.А.), Советом Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятами областей – установление системного мониторинга выполнения утвержденных прогнозных показателей и проведение критических обсуждений его результатов.
3. Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимам областей совместно с Министерством водного хозяйства (Хамраев Ш.Р.), Министерством сельского хозяйства (Ходжаев Ж.А.), АО «Региональные электрические сети» (Мустафоев У.М.) и Государственным комитетом по геологии и минеральным ресурсам (Исламов Б.Ф.) в недельный срок утвердить Адресный перечень внедрения водосберегающих технологий в 2022 году, при этом уделить внимание:
размещению водосберегающих технологий прежде всего в головной части крупных водопроводных и водозаборных сетей по принципу «один канал – одна система»;
наличию возможности бесперебойного обеспечения электроэнергией и водой исходя из действующей инфраструктуры посевных площадей.
4. Установить с 2022 года порядок государственной поддержки внедрения водосберегающих технологий при выращивании сельскохозяйственной продукции, предусматривающий предоставление субсидий на покрытие:
части затрат производителей сельскохозяйственной продукции по внедрению водосберегающих технологий орошения согласно приложению № 2;
части процентных расходов по банковским кредитам, выделяемым на приобретение и строительство водосберегающих систем орошения, согласно приложению № 3.
После расчета средств субсидий в соответствии с приложением № 2 к настоящему постановлению из рассчитанной суммы выделить:
50 процентов – в год внедрения системы;
50 процентов – в следующем году, в зависимости от повышения урожайности и эксплуатации оборудования;
дополнительных 20 процентов – в третьем году хлопководческим, зерноводческим и плодоовощеводческим кластерам, сохранившим высокую урожайность посредством внедренной системы.
5. Установить, что:
средства субсидии, предусмотренные пунктом 4 настоящего постановления, выделяются с условием использования внедренных водосберегающих систем орошения не менее пяти лет;
земельные площади, на которых внедрены водосберегающие системы орошения, не подлежат оптимизации в течение не менее 5 лет, изъятие земельного участка или его части для государственных и общественных нужд разрешается исключительно с согласия землепользователя после полного возмещения затраченных средств;
в случае, если производители сельскохозяйственной продукции, получившие из Государственного бюджета средства субсидии на внедрение водосберегающих систем орошения в 2021 году, но не успевшие использовать внедренные водосберегающие системы орошения в оросительный сезон, не введут в эксплуатацию данные системы до оросительного сезона 2022 года, полученные средства субсидии в установленном порядке подлежат возврату в Государственный бюджет.
Генеральной прокуратуре (Рахимов Ш.Ж.), Инспекции по контролю за агропромышленным комплексом (Вахабов А.Д.) и Министерству водного хозяйства (Хамраев Ш.Р., Каршиев Р.Ж.) взять на строгий контроль выполнение требований, установленных настоящим пунктом.
6. Заместителю Премьер-министра Кучкарову Д.А. и Министерству финансов (Ишметов Т.А.) обеспечить своевременное выделение средств из республиканского бюджета в размере 1 182,4 млрд сумов на поддержку внедрения водосберегающих технологий в 2022 году.
7. Возложить персональную ответственность на:
министра водного хозяйства Хамраева Ш.Р. – за бесперебойное обеспечение водой посевных площадей, на которых внедрены водосберегающие технологии орошения;
председателя правления АО «Региональные электрические сети» Мустафоева У.М. – за бесперебойное обеспечение электрической энергией посевных площадей, на которых внедрены водосберегающие технологии орошения.
8. За счет сокращения действующих штатных единиц организаций в системе Министерства водного хозяйства, финансируемых из республиканского бюджета:
создать группы внутреннего аудита, состоящие из одной штатной единицы (далее – группы внутреннего аудита БУИС), в структуре бассейновых управлений ирригационных систем;
выделить дополнительно одну штатную единицу службе внутреннего аудита Министерства водного хозяйства.
а) группы внутреннего аудита БУИС подчиняются непосредственно службе внутреннего аудита Министерства водного хозяйства;
б) основными задачами групп внутреннего аудита БУИС являются:
изучение правильности расчетов и оформление в установленном порядке субсидий, выделяемых в соответствии с приложением № 2 к настоящему постановлению, на покрытие части затрат по внедрению водосберегающих технологий;
изучение внедрения водосберегающих систем с выездом на места;
представление в Министерство водного хозяйства заключений о выделении или невыделении субсидий на покрытие части затрат по внедрению водосберегающих технологий;
осуществление постоянного мониторинга документов по расходам, затраченным на внедрение водосберегающих технологий, а также проведенных бухгалтерских операций в данном направлении;
разработка предложений о мерах, направленных на раннее предупреждение случаев нарушения законодательства, могущих возникнуть при внедрении водосберегающих технологий;
осуществление контроля за достоверностью отчетности
о площадях, на которых внедрены водосберегающие системы, ведущейся отделами развития водосберегающих и цифровых технологий Министерства водного хозяйства Республики Каракалпакстан и бассейновых управлений ирригационных систем.
9. Заместителю Премьер-министра Ганиеву Ш.М. совместно с Министерством водного хозяйства (Хамраев Ш.Р.), Министерством сельского хозяйства (Ходжаев Ж.А.) и Антимонопольным комитетом (Шарахметов Ш.Ш.) в месячный срок разработать Единый электронный реестр подрядных организаций, качественно выполнивших работы по внедрению водосберегающих технологий в прошлые годы и полностью соответствующих требованиям свободной конкуренции в условиях рыночной экономики, «Тоmchi-reestr» (далее – ЕЭР «Тоmchi-reestr»).
При разработке ЕЭР «Тоmchi-reestr» обратить внимание в том числе на:
наличие у предприятий производственной базы;
запуск предприятиями производства в местных условиях либо наличие у зарубежных и отечественных производителей статуса официального дилера;
уровень налогового риска в соответствии с действующими актами законодательства;
степень обеспеченности оборудованием, квалифицированными специалистами, включая проектировщиков, инженеров и агрономов, необходимых для реализации проектов;
налаженность сервисного обслуживания фермерских хозяйств в рамках реализуемых проектов.
Установить, что на проекты, реализуемые подрядными организациями, не включенными в ЕЭР «Тоmchi-reestr», средства субсидий не выделяются.
10. Определить, что для установления субъектов, подлежащих включению в ЕЭР «Тоmchi-reestr», нижеследующими регулярно представляются Министерству водного хозяйства в установленном порядке:
сведения о численности работников, объеме основных средств, полученных доходах, уплаченных налогах и фонде оплаты труда – Государственным налоговым комитетом, Государственным комитетом по статистике, Министерством занятости и трудовых отношений;
необходимая ведомственная информация – другими ответственными министерствами и ведомствами.
11. Министерству сельского хозяйства (Юлдашев К.А.) совместно с Министерством водного хозяйства (Каршиев Р.Ж.), Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций (Пекось О.А.), Министерством финансов (Хайдаров А.Я.) в срок до 10 марта 2022 года обеспечить внедрение Единой информационной системы по сбору, рассмотрению, согласованию с уполномоченными органами и организациями материалов выделения субсидий производителям сельскохозяйственной продукции, внедрившим водосберегающие технологии, «Аgro-subsidiya» (далее – ЕИС «Аgro-subsidiya»).
12. Установить, что расходы по использованию ЕЭР «Тоmchi-reestr» и ЕИС «Аgro-subsidiya» осуществляются в рамках средств, выделяемых из Государственного бюджета.
13. Принять к сведению, что в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 25 октября 2019 года № ПП–4499 «О мерах по расширению механизмов стимулирования внедрения водосберегающих технологий в сельском хозяйстве» начиная с 1 января 2022 года:
порядок возмещения стоимости электроэнергии, потребляемой насосными агрегатами и оросительными скважинами для производства хлопка-сырца и зерновых колосовых, за счет субсидий из Государственного бюджета распространяется исключительно на производителей сельскохозяйственной продукции, внедривших водосберегающие технологии;
использование производителями сельскохозяйственной продукции оросительных колодцев и скважин вертикального дренажа водохозяйственных организаций для орошения сельскохозяйственных культур разрешается с условием использования водосберегающих технологий.
Генеральной прокуратуре (Рахимов Ш.Ж.), Министерству финансов (Хайдаров А.Я.), Министерству внутренних дел (Нишанбаев С.А.) и Министерству водного хозяйства (Хамраев Ш.Р., Каршиев Р.Ж.) взять на строгий контроль выполнение требований, установленных настоящим пунктом.
14. Министерству экономического развития и сокращения бедности (Норкулов И.И.) совместно с Министерством финансов (Хайдаров А.Я.) и Министерством водного хозяйства (Каршиев Р.Ж.) в двухмесячный срок разработать и внести в Кабинет Министров порядок возмещения до 50 процентов стоимости такого оборудования, как источники возобновляемой энергии и передвижные генераторы для не менее 10 гектаров хлопковых и зерновых колосовых площадей, не превышающей размера 100 миллионов сумов.
15. Министерству водного хозяйства (Каршиев Р.Ж.) совместно с Министерством сельского хозяйства (Тураев А.М.), Министерством инновационного развития (Турдикулова Ш.У.), Министерством высшего и среднего специального образования (Хакимов Р.Р.) подготовить научный проект по разработке норм орошения и инновационных агротехнологий, направленных на обеспечение развития хлопка, на площадях хлопчатника, на которых внедрена технология капельного орошения, на основании результатов экспертизы – принять меры по реализации данного проекта в рамках государственных программ научной деятельности.
16. Возложить персональную ответственность на:
заместителя Премьер-министра Ганиева Ш.М. – за повышение эффективности проводимой работы по внедрению водосберегающих технологий, основанной на объективности и прозрачности;
министра водного хозяйства Хамраева Ш.Р. – за разработку типовых проектов строительства систем капельного орошения с учетом особенностей регионов, а также обеспечение создания групп монтажа и сервисного обслуживания систем капельного орошения;
министра сельского хозяйства Ходжаева Ж.А. – за разработку и утверждение агротехнологических карт выращивания хлопка-сырца и зерновых колосовых посредством водосберегающих технологий исходя из почвенно-климатических условий регионов;
директора Агентства по регулированию алкогольного и табачного рынка и развитию виноделия Бобоева Р.Р. – за обеспечение установки систем капельного орошения на всех создаваемых новых плантациях промышленного винограда.
17. Министерству водного хозяйства (Мирзаев А.А.) совместно с Министерством сельского хозяйства (Мирзаев Ш.Ш.) и Министерством финансов (Хайдаров А.Я.) в соответствии с настоящим постановлением в двухнедельный срок внести в Кабинет Министров проект Правительственного решения, предусматривающий внесение соответствующих изменений и дополнений в постановление Кабинета Министров от 23 февраля 2021 года № 95.
18. Внести изменения и дополнение в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 4.
19. Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на заместителя Премьер-министра Ганиева Ш.М.