Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 28 iyul kuni nogironligi bo‘lgan, ota-ona qaramog‘idan mahrum va yetim bolalarni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashni kengaytirish hamda ijtimoiy nafaqalarni takomillashtirish masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Mamlakatimizda ijtimoiy himoyaga muhtoj bolalarni tarbiyalash va qo‘llab-quvvatlashning bir necha tuzilmalari yo‘lga qo‘yilgan. 13 ta Bolalar uyida 560 nafar, 16 ta Mehribonlik uyi va 4 ta Bolalar shaharchasida 1 ming 823 nafar, 86 ta maxsus maktab-internatda 21 ming nafar o‘g‘il-qizlar tarbiyalanmoqda. Bundan tashqari, 79 ming nafar bolalar homiylik, vasiylik va oila patronati qaramog‘iga olingan.
Yig‘ilishda mazkur muassasalardagi yoshlarning ta’lim-tarbiyasi, uy va ish bilan ta’minlanish darajasi tahlil qilindi.
So‘nggi o‘n yilda Mehribonlik uylari va Bolalar shaharchalari bitiruvchilarining 51 foiziga uy-joy ajratilgan. Mehribonlik uylaridan chiqqan yigit-qizlarning 64 foizi ish bilan ta’minlangan. Ta’lim-tarbiya sifati ham yuqori emas.
Davlatimiz rahbari Mehribonlik uylaridagi bolalarni oilaga yaqin muhitda tarbiyalash, bilim va ma’naviyatli, vatanparvar insonlar etib voyaga yetkazish zarurligini ta’kidladi.
Shu maqsadda bu borada yangi tizim joriy qilinishi belgilandi. Unga ko‘ra, 16 ta Mehribonlik uyi va 4 ta Bolalar shaharchalaridagi yoshlarning ta’lim-tarbiyasiga O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi mas’ul bo‘ladi. Buning uchun qo‘mondon o‘rinbosari lavozimi joriy etilib, alohida boshqarma tashkil etiladi.
Mehribonlik uylaridagi bolalarga saboq berish, ularni axborot texnologiyalari, xorijiy tillar, kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘qitish, sport bilan shug‘ullanishlarini tashkil etish bo‘yicha yangi metodikalar ishlab chiqiladi. 14 yoshdan yuqori o‘g‘il-qizlarni eng talab yuqori kasblarga o‘rgatish yo‘lga qo‘yiladi.
Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, Turizm va sport vazirligiga har bir Mehribonlik uyi va Bolalar shaharchasiga oliy o‘quv yurti hamda sport maktablarini biriktirish vazifasi qo‘yildi. Ular tomonidan fan va sport to‘garaklari tashkil etiladi, bunga jalb etilgan ustozlarga ustama to‘lanadi.
Bundan tashqari, sharoiti og‘ir bo‘lgan Mehribonlik uylari  Prezident Administratsiyasi, Vazirlar Mahkamasi va viloyat hokimliklari tomonidan otaliqqa olinadi.
bugungi kunda Mehribonlik uylari tarbiyalanuvchilarining 17 foizi chin yetimlar, qolgan 83 foizi esa ota-onasi yoki yaqin qarindoshlari voz kechgan bolalar hisoblanadi. Bunday oilalarga moddiy yordam berish orqali aksariyat bolalarni o‘z oilasi bag‘riga qaytarish mumkinligi aytildi.
Vasiylik va homiylik organlarida 79 ming bola ro‘yxatda turadi, shundan 35 ming nafari farzandlikka olingan. Lekin,  ular bilan shug‘ullanish uchun tuman va shahar xalq ta’limi bo‘limlarida bitta xodim biriktirilgan.
Bu yetarli emasligi ta’kidlanib, har bir tuman va shahar hokimligida Vasiylik, homiylik va patronat ishlari bo‘limi tashkil etilishi hamda ularga 4 nafardan shtat ajratilishi belgilandi.
Shuningdek, Milliy gvardiya, maktabgacha ta’lim, xalq ta’limi, mahalla va sektor vakillaridan iborat ishchi guruh tuziladi. Ularga vasiylik, homiylik va patronatga olingan bolalarning ahvoli, oilaviy sharoitidan har hafta xabar olish yuklatiladi.
Vasiylik, homiylik va patronatga olingan bolalar 18 yoshga to‘lguniga qadar ular uchun mahalliy byudjetdan 1 million 200 ming so‘m, nogironligi bo‘lganlarga esa respublika byudjetidan 2 million 500 ming so‘m to‘lanadi. Nogironligi bo‘lgan bolalarni o‘z qaramog‘iga olgan oilalarga ularning parvarishi davrini mehnat stajiga qo‘shib hisoblash tartibi joriy etiladi.
Shu yil 1 sentyabrdan boshlab nafaqa miqdori oiladagi bolalar sonidan kelib chiqib belgilanadi. Bunda bolalar yoshi 14 yoshdan 18 yoshgacha, to‘lov muddati 6 oydan 12 oygacha uzaytiriladi.
Bundan tashqari, “temir daftar”ga kirgan oilalar farzandlari,  shuningdek, boquvchisini yo‘qotgan va nogironligi bo‘lgan bolalarga maktabga chiqishi uchun 500 ming so‘mdan beriladi.
Vasiylik, homiylik va patronatga olinganlar ham oliy o‘quv yurtlariga kirishda Mehribonlik uylari bitiruvchilari uchun ajratilgan qo‘shimcha kvotadan foydalanadilar.
Prezidentimiz Mehribonlik uylari bitiruvchilarini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashni yanada kengaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Jumladan, 18 yoshga to‘lgan, uy-joyga muhtoj yetim bolalarga  yangi qurilgan uy-joylar bepul ajratiladi. Buning uchun joriy yilda byudjetdan 120 milliard so‘m yo‘naltiriladi.
Yana bir yangilik – yetim yoki ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan iqtidorli talabalar stipendiyasi 50 foizga oshiriladi. Shuningdek, bunday talabalarga pensiya to‘lash muddati amaldagi 18 yoshdan 23 yoshgacha uzaytiriladi. Ularga zarur adabiyotlar sotib olishi uchun har yili bir marta 1 million 200 ming so‘m subsidiya beriladi.
Yig‘ilishda nogironligi bo‘lgan bolalarni qo‘llab-quvvatlash va davolash masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi. Davlatimiz rahbari bunday bolalarni zarur tibbiy vosita va aravachalar bilan ta’minlash, jarrohlik operatsiyalari o‘tkazish, implantant va protez o‘rnatish uchun qo‘shimcha mablag‘ ajratishga ko‘rsatma berdi.
Shuningdek, ixtisoslashgan maktablarga yirik korxonalar va klasterlarni biriktirib, sharoitlarni yaxshilash mumkinligi qayd etildi.
Voyaga yetmaganlar bilan ishlash komissiyalari o‘rniga Bolalar masalalari bo‘yicha milliy komissiya tashkil etilishi, hududiy komissiyalarga esa viloyat hokimlari rahbarlik qilishi belgilandi.
– Ota-ona mehridan mahrum va nogironligi bor bolalarni qo‘llab-quvvatlash, ularni jamiyatning faol a’zolari sifatida tarbiyalash  barchamizdan jiddiy e’tibor va amaliy harakatlarni talab qiladi. Birorta bola “men yetim yoki nogironman” deb o‘ksinmasligi, davlatimiz va jamiyatimizning mehridan chetda qolmasligi kerak. Ularni zamonaviy kasb-hunarlarga o‘qitish, barcha sharoitlarni yaratib berish nafaqat vazifa, balki muqaddas burchdir. Masalaga shu jihatdan yondashsak, ishimizda albatta natija bo‘ladi. Farzandlarimizga qilgan har bir yaxshiligimiz o‘n yaxshilik bo‘lib qaytadi, – deya ta’kidladi Shavkat Mirziyoyev.
Yig‘ilishda mutasaddilar, pedagog va yoshlar muhokama qilingan masalalar yuzasidan o‘z fikrlarini bildirdi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 28 июля состоялось видеоселекторное совещание, посвященное расширению государственной поддержки детей с инвалидностью, детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, а также совершенствованию системы социальных пособий.
В нашей стране существует несколько видов учреждений по воспитанию и поддержке детей, нуждающихся в социальной защите. Так, 560 детей воспитываются в 13 Домах ребенка, 1823 ребенка - в 16 домах Мехрибонлик и 4 детских городках, 21 тысяча мальчиков и девочек - в 86 специальных школах-интернатах. Кроме того, 79 тысяч детей воспитываются под опекой, попечительством и семейным патронатом.
На совещании проанализировано положение дел в вопросах воспитания и образования, обеспечения жильем и работой выпускников этих учреждений.
Отмечалось, что за последние десять лет жильем был обеспечен 51 процент, трудоустроено 64 процента выпускников домов Мехрибонлик и детских городков. Указано на низкое качество обучения в этих учреждениях.
Глава государства подчеркнул необходимость воспитания детей в домах Мехрибонлик в условиях, приближенных к семейным, в качестве образованных, высокодуховных и патриотичных личностей.
С этой целью планируется внедрить новую систему. Так, за воспитание детей в 16 домах Мехрибонлик и 4 детских городках будет нести ответственность Национальная гвардия Республики Узбекистан. Для этого будет введена должность соответствующего заместителя командующего и создано отдельное управление.
Будут разработаны новые методики воспитания детей в домах Мехрибонлик, обучения их информационным технологиям, иностранным языкам, профессиям и предпринимательству, организации занятий спортом. Мальчики и девочки старше 14 лет будут обучаться наиболее востребованным профессиям.
Министерству высшего и среднего специального образования и Министерству туризма и спорта поручено закрепить вузы и спортивные школы за каждым домом Мехрибонлик и детским городком. Они организуют научные и спортивные кружки, привлеченные к ним преподаватели получат надбавки к зарплате.
Кроме того, дома Мехрибонлик, находящиеся в тяжелом состоянии, будут закреплены за Администрацией Президента, Кабинетом Министров и областными хокимиятами.
Сегодня 17 процентов воспитанников домов Мехрибонлик - круглые сироты, 83 процента - дети, от которых отказались родители или близкие родственники. Отмечалось, что большинство детей можно будет вернуть в семью, если оказать им финансовую помощь.
На учете органов опеки и попечительства состоят 79 тысяч детей, из них усыновлены 35 тысяч. Однако за работу с ними в каждом районном и городском отделе народного образования закреплен лишь один сотрудник.
Отмечено, что этого недостаточно, и принято решено создать в каждом районном и городском хокимияте отделы по делам опеки, попечительства и патроната с 4 штатными единицами в каждом.
Также будут сформированы рабочие группы из представителей Национальной гвардии, органов дошкольного образования, народного образования, махаллей и секторов. На них будет возложена задача еженедельно навещать и изучать условия жизни детей, находящихся под опекой, попечительством и патронатом.
За детей, находящихся под опекой, попечительством и патронатом, до достижения ими 18-летнего возраста будет выплачиваться 1,2 миллиона сумов из местного бюджета, а детям с инвалидностью - 2,5 миллиона сумов из республиканского бюджета. Семьям, воспитывающим приемных детей с инвалидностью, период ухода за ними будет зачисляться в трудовой стаж.
С 1 сентября размер пособия таким семьям будет определяться исходя из количества детей в семье. При этом возраст детей, подлежащий выделению пособия, будет увеличен с 14 до 18 лет, а срок выплаты - с 6 до 12 месяцев.
Кроме того, дети из семей, включенных в “железную тетрадь", а также дети, потерявшие кормильца, и дети с инвалидностью получат по 500 тысяч сумов для подготовки к школе.
Дети под опекой, попечительством и патронатом, также получат право пользоваться дополнительной квотой для поступления в вузы, установленной для выпускников домов Мехрибонлик.
Президент дал поручения по дальнейшему расширению государственной поддержки выпускников домов Мехрибонлик.
В частности, детям-сиротам старше 18 лет, нуждающимся в жилье, будет бесплатно выделяться новое жилье. На эти цели в текущем году из бюджета будет направлено 120 миллиардов сумов.
Еще одно нововведение - увеличение на 50 процентов размера стипендий для талантливых студентов, являющихся сиротами или лишившихся родительской опеки. Также срок выплаты пенсии таким студентам будет увеличен с нынешних 18 до 23 лет. Они будут получать ежегодно единовременную субсидию в размере 1,2 миллиона сумов на приобретение необходимой литературы.
На совещании также обсуждены вопросы поддержки и лечения детей с инвалидностью. Глава государства поручил выделить дополнительные средства для обеспечения таких детей необходимой медицинской техникой и колясками, проведения хирургических операций, установки имплантатов и протезов.
Также указано на возможность улучшения условий в специальных школах, закрепив за ними крупные предприятия и кластеры.
Определено, что вместо комиссий по работе с несовершеннолетними будет образована Национальная комиссия по делам детей, территориальные комиссии возглавят хокимы областей.
- Поддержка детей, лишенных родительской опеки, детей с инвалидностью, воспитание их активными членами общества требуют серьезного внимания и практических действий от всех нас. Ни один ребенок не должен жалеть о том, что он оказался сиротой или имеет инвалидность, не должен остаться без внимания государства и общества. Обучить их современным профессиям, создать все условия - это не только задача, но и священный долг. Если подойти к вопросу с этой точки зрения, то в нашей работе обязательно будут результаты. Каждое доброе дело, сделанное нашим детям, воздастся десятикратно, - сказал Шавкат Мирзиёев.